• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

طاق‌بستان (به کردی کرمانشاهی «تاق وه سان» به معنی طاقی از سنگ) مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دوره‌ی ساسانی است که در شمال غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنه‌ی تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسروپرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و هم‌چنین چند سنگ‌نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای در آن کنده‌کاری‌شده است. وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی روح‌افزا تبدیل نموده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.

مهم‌ترین اثر در طاق‌بستان، طاق بزرگ با سنگ‌نگاره‌ی تاج‌گذاری خسروپرویز است که ایوانی با فضای مستطیل به عرض ۷ متر و ۸۵ سانتیمتر، ارتفاع ۱۱ متر و ۹۰ سانتیمتر و عمق ۷ متر و ۶۵ سانتیمتر دارد که در کناره‌ی ورودی طاق، سنگ‌نگاره‌ای از فرشتگان بال‌دار، درخت زندگی، مجالس شکار گراز و شکار مرغان و ماهیان در مرداب و نقش‌های فیل، اسب و قایق است که حاکی از مراسم بزم و شادی است.
در زیر نقش تاج‌گذاری خسروپرویز سواری زره‌پوش سوار بر اسب قرار دارد. در این تصویر شاه در میان و در سمت راست وی فروهر قرار دارد. فروهر تاجی کنگره‌دار بر سر دارد و حلقه ی فر ایزدی را به شاه می‌دهد. لباس شاه و نگاره ی فروهر تا حدی یکسان است. هر دوی آن‌ها شلواری چین‌دار به پا دارند که توسط بندی به مچ پایشان چسبیده است. هم‌چنین هر دو کمربند و دستبند دارند. در سمت چپ شاه، میترا قرار دارد.
در بزرگ‌ترین طاق، سه تندیس هست. شاه در میان، فروهر در سوی راست وی که مانند تاج‌گذاری اردشیر دوم است و آناهیتا در سوی چپ شاه. آناهیتا ایزدبانوی آب‌هاست و نماد خرمی و سرسبزی.

بعد کجا برویم؟

بیستون، روستای ریجاب، جاده‌ی گیلانغرب، معبد آناهیتا، کنگاور، غار قوری قلعه.

تاریخچه

این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است. شاهان ساسانی نخست نواحی اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس‌های خود برگزیدند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان پس از او، طاق‌بستان را انتخاب کردند که در بین راه جاده‌ی ابریشم قرار داشت و طبیعتی سرسبز و پر آب داشت.

چرا برویم

 • بازدید از عجایب باشکوه ایران باستان
 • آشنایی با نوع پوشاک و آرایش سر و صورت ایرانیان باستان و آداب و رسوم و هنرهای آنان
 • آشنایی با تاریخ ایران
 • تفرج در طبیعت زیبای کرمانشاه.

کی برویم ؟

 • بهترین زمان سفر به کرمانشاه و بازدید از این مجموعه‌ی تاریخی، فصل بهار و نیمه‌ی اول تابستان است. البته در فصل پاییز هم می‌توان به این منطقه سفر کرد. برای بازدید از مجموعه باید یک روز کامل وقت بگذارید.

کجاست ؟

ایران، کرمانشاه.

نشانی: کرمانشاه، انتهای بلوار شیرودی.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 500 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای ساوه و همدان به کرمانشاه می‌رسید. بلوار کشوری را ادامه دهید تا به تقاطع بلوار شیرودی برسید. بعد تا انتهای شمالی بلوار شیرودی برانید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به ‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت کرمانشاه حرکت می‌کنند. همچنین فرودگاه کرمانشاه نیز پروازهای منظمی به سمت تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور دارد.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - کرمانشاه با توجه به نوع اتوبوس از 23000 تومان تا 38000 تومان است (سال 94). هزینه ی بلیت هواپیما نیز، با توجه به نوع پرواز از 100000 تا 270000 تومان متغیر است (سال 94).

همان حوالی

رستوران ها

 • در شهر کرمانشاه رستوران متفاوت و متنوعی با غذاهای محلی، ایرانی و فست فودها، پذیرای مسافران هستند. از جمله می‌توانید به رستوران‌های هتل رستوران جمشید، رستوران ارگ و رستوران ملکوتی اشاره کرد.

هتل ها

 • هتل پارسیان
 • هتل آزادگان
 • هتل سروش
 • هتل رسالت
 • هتل آزادی

دانستنی ها

اشتراک گذاری :