• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

شهر بلقیس یکی از بزرگ‌ترین بناهای خشتی و گلی ایران است که در ۳ کیلومتری جنوب غرب شهر کنونی اسفراین قرارگرفته است. این مجموعه حدود ۱۸۰ هکتار وسعت دارد و از یک مجموعه آثار شامل بقایای ارگ و خندق پیرامون آن، شارستان شامل برج و بارو، مقبره شیخ آذری، ویرانه‌های معروف به منار تپه (مسجد جامع)، کوره ی سفالگری، آب انبار، بازار، کاروانسرا، بنای معروف به یخدان‌ها و یک گورستان وسیع در نزدیک دروازه شرقی تشکیل شده است. سالم ترین و همچنین برجسته ترین اثری که بر بقایای شهر بلقیس برجای مانده است ارگی است که 29 برج به ارتفاع حدود 11 متر دارد و جزو بزرگ‌ترین قلعه های باستانی ایران است که سازه ی بزرگ خشتی و چینه‌ای دارد و وسعتی حدود 51 هزار مترمربع. و همچنین در اطراف ارگ یک خندق وسیع وجود دارد که نفوذناپذیری قلعه را افزایش می‌داده است.

ارگ بلقیس اسفراین را دومین بنای گلی ایران پس از ارگ بم می‌دانند که بر اساس اصول معماری ساسانی ساخته‌شده است و خشت و گل مهم‌ترین مصالح به‌کاررفته در آن است.

در مورد وجه تسمیه بلقیس و اسفراین بری اولین بار کلنل ییت در سفرنامه خود از شهر بلقیس یاد کرده و می‌نویسد: «...این که چطور نام شهر بلقیس که شنیدم به آن شهر سبا هم می گفتند به این محوطه اطلاق شده را نمی‌دانم. من هرگز نشنیده‌ام که بگویند ملکه سبا از خراسان آمده باشد. باوجود این، در بین ملت هایی که می شناسم، ایرانیان زنده ترین تخیلات را دارند و حتی ممکن است این هم از خیال‌پردازی‌های آن‌ها باشد.»
پی‌ام. سایکس یکی از افسران انگلیس در سال ۱۸۹۳ از منطقه اسفراین دیدن کرده، او اولین شخصی است که از شهر بلقیس نقشه برداری کرده است او نیز در مورد نام‌گذاری شهر بلقیس چنین می‌نویسد: «شهر بلقیس نسبتاً نام جدیدی است که همواره به شهر اسفراین داده شده است و از آن در سفرنامه‌های اعراب هیچ یاد نشده است. این مکان با یافته‌های از سفال‌های قرون میانه و تعدادی سکه تولید شده شناخته شده است.» اما دلیل دیگر نسبت دادن بلقیس به قلعه اسفراین که تا حدودی منطقی‌تر به نظر می‌رسد این است که این نام را جویندگان و قاچاقچیان عتیقه و اشیا تاریخی به دلیل گنجینه‌ها و دفینه‌های فراوانی که از این محل به دست آمده به آن داده‌اند.

به نظر می‌رسد این اسم‌گذاری‌ها در دوره قاجار در سراسر ایران رواج داشته و نام‌هایی مانند تخت کیکاووس، تخت سلیمان ، شهر دقیانوس، نقش رستم و... نمونه‌ای از این نام‌گذاری‌ها است.

بعد کجا برویم؟

آبشار دره زاری، آبشار دره جاج، روستای بام، روستای چهل حصار

تاریخچه

از لحاظ قدمت استناد به متون تاریخی در قبل از اسلام‌آباد و شکوفا بوده و در سال ۳۱ هجری مسلمانان آن را فتح کردند. طبق یافته‌های باستان شناختی قدیمی‌ترین استقرار در این شهر تاریخی که تاکنون شناسایی شده مربوط به اواخر دوره‌ی ساسانی تا صدر اسلام است. زندگی در آن تا پایان دوره ی صفوی به‌طور مداوم جریان داشته است. بالاخرهافغان‌ها این شهر را در اواخر دوران طهماسب دوم و ابتدای حکومت نادر یعنی در سال ۱۱۳۱ هـ. ق کاملاً ویران و در هم کوبیده کردند؛ به نحوی که جایگاه پیشین خود را از دست داد. از این زمان کم‌کم اسم افسانه‌ای بلقیس بر روی خرابه‌های شهر قدیمی اسفراین گذاشته شد. به علت اهمیت ویژه ی باستان شناسی، شهر کهن و تاریخی بلقیس در سال 1388 به عنوان پایگاه میراث فرهنگی تصویب شد و با شماره ثبت 4497 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

چرا برویم

  • بازدید از این بنای تاریخی و منحصربه‌فرد
  • آشنایی با معماری و شهرسازی کهن ایرانی
  • بازدید از قسمت‌های مختلفی که در شهرهای باستانی ساخته می‌شدند
  • آشنایی با تاریخ ایران
  • بازدید از مقبره شیخ آذری
  • بازدید از تپه منار

کی برویم ؟

  • مناسب‌ترین زمان برای سفر به اسفراین از اوایل بهار تا اواسط پاییز است.

کجاست ؟

ایران، خراسان شمالی، اسفراین.
نشانی: خراسان شمالی، شهرستان اسفراین.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران با حدود 770 کیلومتر رانندگی و عبور از سمنان، دامغان، شاهرود و سبزوار به اسفراین می‌رسید.

حمل‌ونقل عمومی: اتوبوس‌های اسفراین از پایانه جنوب تهران حرکت می‌کنند. از آنجایی که برای سبزوار، اتوبوس‌های بیشتر و متنوع‌تری از سبزوار حرکت می‌کنند، شما می‌توانید به سبزوار بروید و از آنجا به راحتی خود را به اسفراین برسانید. همچنین پروازهایی هم از تهران به سمت سبزوار انجام می‌شود.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران اسفراین 26500 تومان و هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران سبزوار از 22500 تومان تا 37000 تومان است (سال 94) هزینه‌ی بلیت هواپیمای تهران - سبزوار هم بسته به نوع پرواز، از 75000 تومان تا 240000 تومان است (سال 94).

همان حوالی

رستوران ها

  • چند رستوران و کافه در این شهر از مسافران پذیرایی می‌کنند. رستوران برگ سبز یکی از بهترین این رستوران‌هاست. امتحان کردن غذاهای محلی را فراموش نکنید.

هتل ها

  • برای اقامت می‌توانید به هتل امید اسفراین، هتل آریا، یا مهمان‌پذیر شهرداری اسفراین بروید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :