• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

کاخ چهلستون اصفهان بزرگ‌ترین کاخ به جا مانده از عصر صفوی است. این کاخ به آیینه‌کاری‌ها و مینیاتور‌های بی‌نظیر در بین بناهای غیر دینی صفوی سرآمد است. کاخ چهلستون در میان باغ بزرگی قرار دارد.

وجه تسمیه ی این کاخ از این قرار است که بنای احداث‌شده ی شاه عباس اول در باغ جهان نما، در زمان شاه عباس دوم توسعه یافت و چهلستون نامیده شد. ایوان اصلی بر بیست ستون استوار است که در دوران صفویه از آئینه کاری های بسیار زیبا پوشیده شده بود. بسیاری از محققان وجه تسمیه ی کاخ را انعکاس بیست ستون بر استخر زیبا و بزرگ عمارت می دانند. البته نقشی که عدد ۴۰ در ادب فارسی دارد نیز شاید دلیل دیگری بر نامیده شدن عمارت به چهلستون باشد (این عدد نشان تعدد و کثرت است).
استخر کاخ علاوه بر زیبائی باعث لطافت هوا می گردد. در چهار طرف این استخر مجسمه هائی قرار دارند که مربوط به عمارت چهلستون نیستند و به هنگام تخریب قصر سرپوشیده به این محل منتقل شده اند.
لازم به ذکر است بسیاری از تزئینات این بنا در طول زمان از بین رفته‌اند. در تصویر زیر نقاشی تزئینات خارجی این بنا را می‌بینید که اکنون وجود ندارند.

بعد کجا برویم؟

بعد از بازدید از این بنا می‌توانید از فضای فرهنگی اطراف میدان نقش جهان، بازارها و فروشگاه‌های صنایع دستی، کاخ عالی‌قاپو، مسجد امام و محله‌های قدیمی اصفهان واقع در پشت این مسجد، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر بازار قیصریه دیدن فرمایید. همچنین می‌توانید سراغ میدان امام علی را گرفته و به سمت میدان کهنه‌ی اصفهان رفته تا از بافت‌های کهن‌تر اصفهان و مسجد جامع بازدیدی به عمل آورید. کاخ چهلستون، عمارت رکیب‌خانه (موزه‌ی هنرهای معاصر)، خانه‌ی مشروطیت اصفهان، تالار اشرف، مسجد حکیم و بناهای دیدنی بسیار دیگری نیز در همین حوالی اند.

تاریخچه

کاخ چهل‌ستون از بناهای تاریخی اصفهان است. کاخ چهل ستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، در دوره ی شاه عباس یکم احداث آن آغاز شد و در وسط آن عمارتی ساخته شده بود. شاه عباس اول، کوشکی درمیان باغ بنا نهاد که این کوشک هسته ی اولیه ی کاخ را تشکیل داد که تالار میانی کاخ چهل ستون و غرفه‌های چهار گوشه آن را در بر می گرفت. در سلطنت شاه عباس دوم، ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شده‌است و تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوان های دو طرف سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف ها افزوده شده‌است.

چرا برویم

  • دیدار از بی‌نظیر‌ترین و وسیع‌ترین مینیاتورهای ایرانی در مهد آن، یعنی اصفهان، خود کم دلیلی نیست. چهلستون یکی از آثار معدود ایرانی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است. همچنین باغ آن با درختان بسیار قدیمی‌اش در خور بازدید و قدم زدن است. در کافه‌های موجود در ضلع شرقی کاخ می‌توانید چایی نوش جان کنید و از زیبایی‌های باغ لذت ببرید.

کی برویم ؟

  • برای بازدید از این کاخ از ساعت ۸ صبح تا ۴ یا ۵ بعد از ظهر بسته به فصول سال فرصت دارید. بازدید از خود کاخ یک ربع تا نیم ساعت طول کشیده و بازدید از باغ هم همین‌قدر زمان نیاز دارد.

کجاست ؟

اصفهان، خیابان استانداری

این کاخ از خیابان‌های بسیاری قابل دسترسی است، اما درب ورودی آن در خیابان استانداری قرار دارد.

چطور برویم

نشانی خیابان استانداری یا کاخ چهلستون را گرفته و در نزدیکی بنا از پارکینگ‌های متعدد موجود برای پارک خودروی خود استفاده کنید. اگر در حال بازدید از میدان نقش جهان یا بناهای اطراف آن هستید، صرفا نیاز به پیاده‌روی‌ای دو دقیقه‌ای تا این کاخ دارید.

هزینه ها

همان حوالی

رستوران ها

  • در خود باغ کافه و رستوران سنتی موجود است. همچنین در ضلع شمالی مسجد شیخ ‌لطف‌الله، در ادامه‌ی بازار، یکی از زیباترین سراهای اصفهان قرار دارد. در این سرا، که پاتوق توریست‌ها نیز هست، شربت‌سرای روزگار، که از شرب‌خانه‌های معروف و قدیمی اصفهان است، و دیگر کافه‌ها و رستوران‌ها قرار دارند. رستوران‌ها و کافه‌های سنتی بسیار دیگری نیز در حوالی میدان نقش جهان وجود دارند. خوراکی‌های سنتی اصفهان نیز در همین حوالی به وفور یافت می‌شوند، فرنی، دوغ و گوشفیل، بریان و...

هتل ها

  • نزدیک‌ترین هتل‌ به این مکان هتل رستوران ستاره است که در خیابان حافظ قرار دارد. بعد از این هتل، هتل‌های خیابان چهارباغ عباسی و پایین نزدیک‌ترین هتل‌ها به کاخ چهلستون هستند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :