• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

رصدخانه‌ی مراغه در دوره‌ی هلاکوخان زیر نظر خواجه‌نصیرالدین طوسی در شهر مراغه ساخته شده است. این رصدخانه روی تپه‌ای در غرب مراغه در نزدیکی دو روستا به نام‌های طالب‌ خان و حاجی‌ کرد قرار داشته‌ است که دریاچه‌ی ارومیه را می‌توان از آنجا دید. متأسفانه امروزه تنها پی‌های بخش‌های مختلف رصدخانه و بخشی از سدس سنگی آن باقی مانده است. هلاکوخان برای نگهداری این سازمان پژوهشی موقوفه‌های ویژه‌ای در نظر گرفت. کتابخانه‌ای شامل ۴۰۰ هزار جلد کتاب و ابزارهای اخترشناسی، از این جمله موقوفات هستند.

پرویز ورجاوند و همکارانش در دهه‌ی ۱۳۵۰ خورشیدی به کاوش در محوطه‌ی این رصدخانه پرداختند و قسمت‌های مختلف آن را شناسایی کردند. ساختمان اصلی این رصدخانه به شکل برجی استوانه‌ای ساخته شده‌بود. در ساختمان‌های جنبی آن یک کتابخانه و محل اقامت کارکنان تشخیص داده شده‌است. در سال‌های اخیر گنبدی برای محافظت از بقایای این بنا بر روی بخشی از آن ساخته شده‌است. تپه‌ی رصدخانه‌ی مراغه ۵۱۰ متر طول دارد و عرض تقریبی آن ۲۱۷ متر و ارتفاع آن ۱۱۰ متر است. این بنا از قسمت‌های مختلف از جمله برج مرکزی رصدخانه، واحدهای مدور پنجگانه، کتابخانه و محله‌ی مسکونی دانشمندان، مسجد، مدرسه، چاه آب وکارگاه بزرگ دانشمندان (شاید آزمایشگاه) تشکیل شده است.

بعد کجا برویم؟

تبریز، کندوان، دریاچه‌ی ارومیه

تاریخچه

بنای رصدخانه‌ی مراغه در سه‌شنبه ۴ جمادی‌الاول ۶۵۷ قمری (۱۶ اردیبهشت ۶۳۸) برابر با شب تولد زینب دختر علی بن ابی‌طالب(ع) به سفارش خواجه‌نصیرالدین طوسی و به فرمان هولاکو -نوه‌ی چنگیزخان مغول- آغاز شد. هولاکو برای نگهداری این سازمان پژوهشی موقوفه‌های ویژه‌ای در نظر گرفت. کتابخانه‌ای شامل ۴۰۰ هزار جلد کتاب و ابزارهای اخترشناسی، از جمله ذات‌الربع دیواری به شعاع ۴۳۰ سانتی‌متر، حلقه‌دار (ذات‌الحلق)، حلقه‌ی انقلابی، حلقه‌ی اعتدالی و حلقه‌ی سموت نیز فراهم شدند. در همین‌جا بود که زیج ایلخانی به‌سال ۶۷۰ هجری (۱۲۷۶ میلادی) فراهم شد. رصدخانه‌ی مراغه فقط مخصوص رصد ستارگان نبود و یک سازمان علمی گسترده بود که بیش‌تر شاخه‌های دانش درس داده می‌شد و مشهورترین دانشمندان آن عصر -از جمله قطب‌الدین شیرازی، کاشف علت اصلی تشکیل رنگین‌کمان- در آن‌جا جمع شده بودند. به‌علاوه چون در آن زمان ارتباط علمی چین و ایران به علت استیلای مغولان بر هر دو سرزمین برقرار شده بود، دانشمندان چینی -از جمله فردی بنام فائو مون‌جی- در این مرکز فعالت داشتند. همچنین فیلسوف و فرهنگ‌نامه‌نویس مسیحی -ابن‌العبری- در رصدخانه‌ی مراغه به درس‌دادن کتاب‌های اصول اقلیدس و المجسطی بطلمیوس مشغول بود.

چرا برویم

  • بازدید از یک بنای خاص و منحصر به فرد
  • آشنایی با تاریخ ایران
  • بازدید از یک رصدخانه‌ی بازمانده از دوره‌های اعتلای تاریخ ایرانی-اسلامی

کی برویم ؟

  • بهترین زمان برای سفر به مراغه از اواسط بهار تا اوایل پاییز است که معتدل‌ترین و مناسب‌ترین آب و هوا را دارد.

کجاست ؟

ایران، آذربایجان شرقی، مراغه، رصدخانه نشانی: مراغه، خیابان پاسداران، بلوار ولیعصر، خیابان رصدخانه.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 590 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج و قزوین و زنجان به مراغه می‌رسید. در مراغه هم کافی‌ست به سمت غرب و به سوی روستای سالب خان برانید تا در میانه‌ی راه به رصدخانه برسید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به ‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت مراغه حرکت می‌کنند. همچنین مراغه در مسیر خطوط ریلی کشور نیز قرار دارد. از شهر مراغه هم به راحتی می‌توانید برای رفتن به رصدخانه تاکسی کرایه کنید.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - مراغه با توجه به نوع اتوبوس از 18000 تومان تا 30000 تومان است. (94) هزینه‌ی بلیت قطار از 13000 تومان تا 36000 تومان با توجه به نوع قطار متغیر است. همان حوالی گنبد سرخ، غار هامپوئیل، موزه‌ی تخصصی مراغه (موزه‌ی ایلخانی).

همان حوالی

رستوران ها

  • در شهر مراغه رستوران متفاوت و متنوعی با غذاهای محلی، ایرانی و فست فودها، پذیرای مسافران هستند. برای بازدید از دیدنی‌های داخل شهر مراغه برای غذا مشکلی نخواهید داشت.

هتل ها

  • هتل بزرگ مراغه یک هتل چهار ستاره با تمامی امکانات است که در این شهر واقع شده. این هتل را می‌توانید در میدان گاز، بلوار شهید شکاری پیدا کنید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :