• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

برج کاووس یا میل که به آن گنبد قابوس نیز گفته می‌شود، در شهر گنبدکاووس در استان گلستان قرار دارد. این بنا، بلندترین برج آجری دنیاست و در قرن چهارم هجری ساخته‌شده است. این برج از زیباترین و باشکوه‌ترین بناهای اوایل دوره اسلامی است که علیرغم استفاده بسیار کم از عناصر تزیینی در آن، ساختاری متناسب، موزون، مستحکم و زیبا دارد.
این بنای باشکوه روی تپه‌ای ساخته‌شده که نزدیک 15 متر از زمین اطراف آن بلندی دارد و ساختمان آن از سه بخش پی، بدنه و گنبد تشکیل‌شده که روی هم 55 متر ارتفاع دارند. با احتساب ارتفاع تپه، این برج حدود 70 متر از سطح زمین‌های اطراف مرتفع‌تر است که این موضوع به شکوه و جلال آن افزوده است.

این برج در یک نظرسنجی بین‌المللی از سوی تعدادی از معماران مشهور جهان، به عنوان بهترین اثر مهندسی تاریخ بشر انتخاب شده است. این بنا که بیش از 50 متر ارتفاع دارد، بیش از هزار سال پیش ساخته‌شده و در این مدت 2 بار زلزله‌های شدیدتر از 6 ریشتر را از سر گذرانده، اما همچنان سالم، استوار و پابرجا ایستاده است. برج گنبدکاووس فقط از آجر ساخته‌شده و در آن بتون آرمه و اسکلت فلزی و فولاد و ... وجود ندارد. درحالی‌که نه فرسوده شده و نه زلزله توانسته حتی یک ترک به آن بیندازد.

بدنه برج روی پایه‌ای مدور قرارگرفته که تنها نزدیک به 2 متر آن بیرون از سطح زمین قرار دارد و حجم وسیعی از آن در دل تپه فرورفته است. بدنه ی برج از خارج 10 پره ی مثلثی شکل دارد که به فواصل مساوی از یکدیگر قرار دارند و از پای‌بست بنا شروع و تا زیر گنبد ادامه‌دارند. بدنه بنا سراسر از آجرهای پخته قرمزرنگ ساخته‌شده که در نهایت پختگی و استحکام هستند و به علت تابش آفتاب در طول قرن‌ها به رنگ زرد طلایی زیبایی درآمده که خود بر زیبایی بنا افزوده است. گنبد مخروطی بنا به ارتفاع 18 متر بدون هیچ واسطه‌ای روی بدنه برج قرارگرفته و شیب تند و سطح صاف و صیقلی دارد و بر خلاف اکثر برج‌ها و گنبدهای آرامگاهی، تک‌پوش است که این موارد باعث ماندگاری آن شده است.

بعد کجا برویم؟

تالاب آلماگل، شهر تاریخی جرجان، گورستان خالد نبی، ترکمن‌صحرا، گرگان، جنگل گلستان.

تاریخچه

طبق کتیبه کوفی آجری گرداگرد آن، در سال 397 قمری برابر با 375 شمسی در زمان سلطنت شمس‌المعالی قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار ساخته‌شده است. شهر گنبدکاووس کنونی در حوالی شهر جرجان کهن قرار دارد که پایتخت پادشاهان آل زیار بوده است.
پروفسور آرتور پوپ در مورد این بنا چنین نوشته است: در زیر سمت شرق کوه‌های البرز و در برابر صحراهای پهناور آسیا یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای معماری ایران با تمام شکوه و عظمت خود قد برافراشته است. این بنا گنبد قابوس بقعه آرامگاه قابوس بن وشمگیر است و برج آرامگاه از هرگونه آرایش مبراست. جنگنده‌ای با نیروی ایمان در نبرد رودرروی، پادشاهی شاعر در نبرد با ابدیت، آیا آرامگاهی چنین عظیم و مقتدر وجود دارد.
و ویل دورانت در مورد آن نوشته است: جرجان در قرن ۱۰ میلادی (عصر زیاریان) یکی از ولایت‌های بزرگ ایران بود و به امیران روشنفکر اشتهار داشت، مثل شمس‌المعالی قابوس وشمگیر که ابن سینا را به دربار خود خواند. این شهر گنبدی ۵۲ متری دارد.

برج گنبد قابوس در اجلاس سی و ششم یونسکو در زمره میراث جهانی ثبت گردید.

چرا برویم

  • بازدید از یک بنای خارق‌العاده و منحصربه‌فرد جهانی
  • تفریح و تفرج در طبیعت گنبدکاووس
  • آشنایی با معماری ایرانی

کی برویم ؟

  • از اواخر زمستان تا اواخر بهار، و همچنین اوایل پاییز ایام مناسبی برای سفر به گنبدکاووس هستند.

کجاست ؟

ایران، گلستان، گنبدکاووس.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 520 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای فیروزکوه، ساری، گرگان و آزادشهر به گنبدکاووس می‌رسید. در شهر هم کافی‌ست در مسیر بلوار امام خمینی به سمت شمال برانید. برج را سمت راست خود خواهید دید.

حمل‌ونقل عمومی: هرروز و به ‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت گنبدکاووس حرکت می‌کنند.

هزینه ها

هزینه‌ی بلیت اتوبوس تهران - گنبدکاووس با توجه به نوع اتوبوس از 21000 تومان تا 34000 تومان است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • رستوران‌های متعددی در گنبدکاووس از مسافران پذیرایی می‌کنند. فراموش نکنید غذاهای محلی را هم امتحان کنید.

هتل ها

  • هتل قابوس و هتل فردوسی در این شهر آماده‌ی پذیرایی از شما هستند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :