• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

تخت فولاد نام قبرستان باستانی شهر اصفهان است که به نام های لسان‌الارض و بابا رکن‌الدین هم نامیده می‌شده است. قدمت این گورستان احتمالا به پیش از اسلام بازمی‌گردد.

تخت فولاد‌ د‌ر عصر قاجار هم به رغم توجه ویژه ی فتحعلی شاه بد‌ان و ساخت تکیه ی ماد‌ر شاهزاد‌ه د‌ر آن بیش تر تخریب شد‌. اوج این تخریب ها د‌ر عهد‌ حکومت ظل السلطان فرزند‌ ناصرالدین شاه بر اصفهان رخ د‌اد‌ و وی بسیاری از بناهای صفوی تخت فولاد‌ را به عمد‌ تخریب کرد‌.
در سال ۱۳۶۳ دفن اموات -به غیر از شهدای جنگ ایران و عراق - در این قبرستان متوقف و به قبرستان جدید شهر به نام باغ رضوان منتقل گردید.
این اثر به طور یک جا و پس از آن اجزای آن، یک به یک، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. در میان هر یک از قطعه‌های تخته فولاد آرامگاه یک یا چند تن از مشاهیر نامدار قرار دارد و آن قطعه به عنوان تکیه و به نام آن فرد نامیده می‌شود.

بعد کجا برویم؟

پس از بازدید از تخت فولاد می‌توانید سری به پل خواجو و پل جویی بزنید. همچنین پارک کوهستانی صفه نیز ده دقیقه‌ای با شما فاصله دارد. از طرف دیگر محله‌ی تاریخی جلفا و کلیساها و خانه‌های تاریخی و بی‌نظیر آن نیز در نزدیکی شما قرار دارند.

تاریخچه

زمان پیدایش این قبرستان چندان روشن نیست، لیکن وجود آثاری چند قدمت آن را به دوران قبل از اسلام می‌رساند. از جمله قبر یوشع نبی در تکیه ی «لسان الارض» (اکنون در گلستان شهدا) از پیامبران بنی‌اسرائیل در این قبرستان واقع است.
بر اساس روایت شاردون در دوره ی دیلمیان، یکی از سرداران نظامی به نام «پولاد بازو» در این محل قصر کوچکی داشته‌است و تخته سنگی سکو مانند را برای نشستن و تماشای رقابت کشتی‌گیران ساخته بود. همچنین سنگ قبری از عارف قرن پنجم به نام «بابا فولاد حلوایی» در این قبرستان قرار دارد. مشخص نیست که آیا کنیه ی او برگرفته از اسم این مکان است یا بالعکس.
تا پیش از صفویان و بعد از آن این مکان، محلی برای تجمع دراویش بوده و خانقاهی هم در آن احداث کرده بودند که با نام آرامگاه بابا رکن‌الدین شناخته می‌شود. در زمان صفویه در کنار این قبرستان کاروانسرایی احداث گردید که آخرین منزلگاه کاروان هایی بوده که از جنوب وارد اصفهان می‌شده‌اند (هنوز آثاری از آن پابرجاست). در دوران صفویه این قبرستان یک گورستان اختصاصی تلقی می‌شده و تنها بزرگان مملکتی در آن به خاک سپرده می‌شدند.

چرا برویم

  • وجود آرامگاه‌ افراد مذهبی‌ای چون بابا رکن‌الدین، آیت‌الله خوانساری، میرزا جهانگیرخان قشقایی و حاج آقا رحیم ارباب، هنرمندانی چون واله اصفهان، تاج اصفهانی، حسن کسائی و عالمانی چون میر فندرسکی و بسیاری دیگر، و همچنین آب انبارها، مقبره‌ها، مساجد، مصلی‌ها، تکیه‌هایی که بیشتر مربوط به دوره‌ی صفویه اند این قبرستان را به یکی از مهم‌ترین قبرستان‌های جهان اسلام تبدیل کرده است.

کی برویم ؟

  • بازدید از این مکان چند ساعتی زمان‌بر است. دقت داشته باشید جدای از زیارت قبور، برای لذت از معماری بناها باید وارد تکیه‌ها (مثلا خاتون آبادی) شوید و از داخل از آن‌ها بازدید فرمایید. تکایا از صبح تا ساعاتی پس از نماز مغرب و عشاء باز است اما بهترین موقع برای بازدید از تخت فولاد پنج‌شنبه است چرا که در تمامی تکایا در این روز باز است.

کجاست ؟

این قبرستان گسترده است و در حوالی خیابان‌های سعادت‌آباد، مصلی، فیض و امام سجاد قرار دارد. مصلای بزرگ اصفهان نیز با سازه‌ای سنتی-مدرن و در خور بازدید در همین مکان قرار دارد.

چطور برویم

نشانی یکی از خیابان‌های ذکر شده خصوصا خیابان سعادت آباد را بگیرید و پس از آن نشانی تخت فولاد.

هزینه ها

همان حوالی

رستوران ها

  • در این حوالی در خیابان مصلی بریانی و کبابی و جگرکی و در خیابان فیض چند رستوران و کافه‌ی سنتی وجود دارند که کیفیت آن‌ها نیز خوب است. در میدان فیض فست‌فود‌هایی با کیفیت متوسط و در خیابان‌های میر فندرسکی و آپادانا و سعادت‌آباد نیز رستوران‌ها و فست‌فود‌های کیفیت بالایی وجود دارند.

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :