• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

خواجو؛ پلی که آن را همچنین پل شاه، پل بابا رکن‌الدین (مسیر رفتن به خانقاه و آرامگاه بابا رکن‌الدین و تخت فولاد) و پل حسن‌بیگ (نام پل قبلی که در زمان شاه‌عباس تخریب شد و این پل به جای آن ساخته شد) هم نامیده‌اند و از بناهای شاه عباس دوم صفوی است که در سال ۱۰۶۰ هجری قمری بنا شده‌است. در میانه پل خواجو، ساختمانی مخصوصی که به بیگربیکی شهرت دارد بنا شده است که برای اقامت موقتی شاه صفوی و خانواده او ایجاد شده بود و هم اکنون نیز وجود دارد و طاق‌های آن دارای تزئینات نقاشی بسیار زیبایی است و در واقع پل خواجو به خاطر معماری و تزئینات کاشیکاری آن از دیگر پل‌های زاینده رود مشهورتر است.

درازای پل ۱۳۳ متر و پهنای آن ۱۲ متر است. این پل را به نامهای دیگری نیز خوانده‌اند ولی به سبب قرار گرفتن در محله خواجو به پل خواجو معروف است.
در گوشه‌های ضلع شرقی پل خواجو دو شیرسنگی وجود داردکه ظاهرا نماد سپاهیان بختیاری محافظ اصفهان و زاینده رود هستند. این پل دارای ۲۴ دهانه‌است که از مکعب‌های به دقت تراش‌خورده ساخته شده و در بخش میانی، با سدهای چوبی برای گرفتن جلو رودخانه مسدود گردیده‌است. خواجو یکی از پل‌هایی است که در تنظیم جریان آب در رودخانه به دلیل وجود دروازه بند یا دریچه در زیر قوس‌هایش نقش داشته است. هنگامی که دریچه‌های سد بسته می شده است، سطح آب در پشت پل بالا امده سبب تسهیل آبیاری باغ‌های بسیاری در طول بالادست این پل می شده است.

بعد کجا برویم؟

در شمال پل خواجو و در کنار آن آرامگاه پروفسور آرتو پوپ، ایران‌شناس سرشناس، و همسرش قرار دارد که به وصیت خویش «در این خاک مقدس» دفن شده است. در غرب پل خواجو پل جویی قرار دارد که محل گذر از رودخانه به سمت کاخ هفت دست بوده، اما این کاخ در دوره‌ی قاجار به دستور ظل السلطان تخریب گشته، اما پل هنوز باقی است. در جنوب پل نیز تخت فولاد، یکی از مهم‌ترین قبرستان‌های باستانی جهان، قرار دارد.

تاریخچه

پل خواجو به خاطر معماری و تزئینات کاشی‌کاری آن از دیگر پلهای زاینده رود مشهورتر است. این پل که در دوران صفوی یکی از زیباترین پلهای جهان به شمار می‌رفت، بیشتر به منزله سد و بند بوده‌است. در میان هریک از دو ضلع شرقی و غربی پل ساختمانی بنا شده که شامل چند اتاق مزین به نقاشی است. این ساختمان که (شاه نشین) نامیده می‌شود در آن دوره جایگاه بزرگان و امیرانی بوده که برای تماشای مسابقات شنا و قایقرانی بر روی دریاچه مصنوعی به این مکان فراخوانده می‌شدند. باقی‌مانده یک نیمکت سنگی تمام چیزی است که از صندلی پادشاه باقی‌مانده است. به سخن پروفسور اپهام پوپ و ژان شاردن، پل خواجو «یک اثر تاریخی اوج معماری پل فارسی و یکی از جالب ترین پل‌هایی است که وجود دارند ... که در کل آن ضرباهنگ و شرافت و عزت و ترکیب شاد ترین قوام، ابزار، زیبایی، و تفریح و سرگرمی وجود دارد».

چرا برویم

  • گرچه پل خواجو اندکی از دیگر آثار باستانی اصفهان دورتر است ولی هیچ بهانه‌ای برای از دست دادن این شاهکار معماری وجود ندارد. این پل به سادگی دیگر پل‌های اصفهان نیست و معماری آن شاهانه است. همچنین گذر آب از این پل و منظره‌ی رودخانه در پشت پل، چشم‌اندازهایی خاص پل خواجو هستند که در هیچ کجای دیگر یافت نمی‌شوند.

کی برویم ؟

  • پل خواجو هم در روز و هم در شب دیدنی است و بازدید از آن زمان زیادی نمی‌طلبد.

کجاست ؟

این پل در شرق اصفهان در کنار میدان خواجو قرار دارد.

چطور برویم

آدرس پل خواجو را گرفته یا تابلوهای شهرداری را دنبال کنید.

هزینه ها

بازدید از پل خواجو به جز هزینه رفت‌وآمد هزینه دیگری ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • رستوران و کافه‌‌های نزدیک به این مکان در خیابان چهارباغ خواجو واقع در شمال پل خواجو، و همچنین خیابان فیض در جنوب پل خواجو قرار دارد.

هتل ها

  • نزدیک‌ترین هتل‌ها به این مکان هتل زهره واقع در خیابان فردوسی و هتل‌های واقع در چهارباغ بالا و عباسی هستند. هتل ماهان در خیابان ۲۲ بهمن نیز به پل خواجو نزدیک است.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :