• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

بادگیر چپقی سیرجان یکی از منحصر به فردترین بادگیرهای ایران و جهان است که برای خانه‌ی مرحوم دکتر سید علی‌اصغر رضوی (اولین پزشک شهرستان سیرجان) ساخته شده است. این بادگیر در زمان رضاشاه پهلوی و به تقلید از دودکش‌ها و هواکش‌های کشتی‌های قدیمی ساخته شده است. بادگیر چپقی مانند برجک هایی هستند که روی بام خانه های کویری ساخته می شوند و در قسمتی از آن یک حوضچه قرار دارد. بادگیرها باد را به داخل هدایت می کنند و با برخورد باد به آب حوضچه، فضا خنک می شود.

بادگیر با شبکه‌های هندسی منظم آن که در زیر بادگیر قرار دارد،بر روی فضاهای مستطیل شکل شمالی شرقی قرار گرفته که هوای اطراف را با عبور از کانال‌های تهویه به درون فضاها که در واقع تابستان نشین خانه بوده،فرستاده است. هم اکنون این بادگیر به عنوان نماد شهرستان سیرجان معروف است.

بادگیرهای چپقی به جای فضای مکعبی شکل خارجی بادگیرهای معمول، چند لوله‌ ی خم زانویی دارند که با شبکه های هندسی منظمی به هم مرتبطند و باد را از جهت های مختلف به خانه هدایت می کنند. البته زیبایی این بادگیرهای چپقی فقط به خاطر فرم خاص آنها نیست. بدنه ی خارجی لوله های بادگیر با قطعات کوچک آجرهای هندسی شش ضلعی هم تزئین شده است.

بعد کجا برویم؟

قلعه سنگ سیرجان، یخدان‌های دوقلو، باغ سنگی، بنای شاه‌فیروز.

تاریخچه

معمار بادگیرهای چپقی سید محمد شجاعی است که آن را با الهام از هواکش‌های کشتی ساخته و تلفیقی از معماری و صنعت است. گفته می‌شود سیدمحمد شجاعی اهل سیرجان در راه بازگشت از سفری که با کشتی می‌پیموده، توجه وی به خنک بودن استراحتگاه کشی جلب می‌شود که علت آن را در معماری خاص دودکشهای کشتی می‌یابد. او با تلفیق از این ایده به فکر ساختن بادگیری به شکل دودکش‌های کشتی در شهر خود افتاد که جهت خنک نگه داشتن داروهای منزل طبیبی مورد استفاده قرار گرفت. این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۶۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چرا برویم

  • دیدن یک بادگیر کاملا متفاوت که از مظاهر و سمبل های تمدن ایرانی است، تجربه‌ی تازه‌ای ست که لطف خاص خود را دارد؛ بادگیر چپقی

کی برویم ؟

  • در تمام ایام سال می‌توان برای بازدید رفت و مدت زمان آن حدود یک ربع ساعت است. برای بهره بردن از زیبایی بنا بهتر است در طول روز و قبل از تاریک شدن هوا به دیدن این مکان تاریخی رفت.

کجاست ؟

شهرستان سیرجان واقع در استان کرمان، بلوار شهید چمران.

چطور برویم

با وسیله شخصی: شهر سیرجان در بلوار شهید چمران قرار دارد.
حمل و نقل عمومی:‌ با اتوبوس از کرمان به سیرجان می‌توان رفت. سیرجان 175 کیلومتر از جنوب غرب کرمان فاصله دارد. سیرجان هم فرودگاه دارد هم ایستگاه راه آهن. قطار بندرعباس به تهران و مشهد از این شهر می‌گذرد.

هزینه ها

به جز رفت و آمد هزینه‌ی خاصی در بر ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

  • می‌توانید از هتل‌ها و مهمان‌سراهای جهانگردی در سیرجان استفاده کنید. هزینه ی اقامت برای هرشب برای یک اتاق دو تخته 80 هزار تومان است.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :