• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

آرامگاه یا آستانه‌ی شاه نعمت الله ولی، عارف نامی قرن نهم، مربوط به دوران صفوی است که در شهر ماهان قرار گرفته است. مقبره‌ی او در میان باغی قرار دارد و بر روی آن گنبدی بلند ساخته شده است. همچنین در این باغ موزه‌ای نیز بنا شده که در آن اشیائی نفیس، خصوصا مربوط به صوفیان و عرفا، به نمایش گذاشته شده است.

جالب است بدانید گنبد آرامگاه شاه نعمت الله ولی به یازده قسمت مساوی تقسیم شده است با وجود اینکه معمولا محیط دایره به قسمت‌های مساوی زوج تقسیم می‌شوند و تقسیم آن بر عدد فرد مشکل است. با بررسی‌هایی که کارلز ریاضیدان هلندی انجام داده است به این نتیجه رسیده است که عدد 11 معادل حروف ابجد «هو» است و این کار را می‌توان نمود ارادت طراح گنبد به شاه ولی برای نشان دادن خلوص او در ایمانش دانست.

بعد کجا برویم؟

باغ شاهزاده، خانه‌ی شترگلو، هفت باغ

تاریخچه

هسته ی اولیه ی این بنا گنبدی منفرد بود که در سال ۸۴۰ ه.ق. و به دستور «احمدشاه دکنی» ساخته شد و به‌تدریج گسترش یافت. نخستین کسی که فرمان داد گنبد و بارگاهی رفیع و مجلل بر مرقد شاه ولی بنا کنند، سلطان احمد شاه بهمنی پادشاه دکن هندوستان بود که از مریدان و هواخواهان خاص او بشمار می‌رفت. کتیبه ی کهن و تاریخی بسیار گرانبهای سر در مزار شاه ولی که یادگار اخلاص و ارادت بی شائبه سلطان احمد شاه و فرزند او به آن عارف بزرگ نامی است، هنوز هم پس از پنج و نیم قرن زینت بخش آستان شاه ولی است. بیش ترین توسعه‌ی این مجموعه در زمان قاجار انجام شده است و متاسفانه بعد از زلزله‌ی سال 1360 که در کرمان رخ داد بخشی از قسمت بالایی گنبد آستانه فرو ریخت و شکاف‌هایی در آن پدیدار شد که سازمان میراث فرهنگی استان کرمان آن را بازسازی کرد.

چرا برویم

  • دیدن آرامگاه یکی از عرفا و شعرای قرن نهم؛ آرامگاه شاه نعمت الله ولی.

کی برویم ؟

  • در تمام طول سال می توان از آرامگاه دیدن کرد اما به دلیل هوای مطبوع بهار در فصل بهار بیشتر مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد. ساعت 9 تا 13 و 15 تا 19 برای بازدید از این مجموعه تاریخی در نظر گرفته شده است که حدود نیم ساعت بازدید و زیارت آرامگاه زمان می‌برد.

کجاست ؟

ستان کرمان، شهر ماهان، خیابان خیابان ولیعصر.

چطور برویم

با وسیله‌ی شخصی: از سمت کرمان به طرف شهر ماهان، شهر ماهان در 35 کیلومتری شهر کرمان قرار دارد، آرامگاه شاه نعمت الله در خیابان ولیعصر قرار دارد.

هزینه ها

مبلغ دو هزار تومان هزینه ورودی آرامگاه شاه‌ نعمت الله ولی است.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

  • مهمان‌سرای جهانگردی ماهان در میدان قرنی قرار دارد و هزینه‌ی یک شب اقامت برای یک اتاق دو تخته 80 هزار تومان است که می توانید به صورت آنلاین روزرو کنید. رستوران سلطان شب‌ها واقع در خیابان امام در نزدیکی آستانه قرار دارد. می‌توان برای اقامت به شهر کرمان هم رفت. هزینه‌ی اقامت در هتل‌های شهر کرمان (در سال 1394) از 82 هزار تومان تا 329 هزار تومان است.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :