• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

کلیسای بیت لحم یکی از کلیساهای نسبتاً بزرگ شهر اصفهان است. این کلیسا بسیار نزدیک به کلیسای هاکوپ و کلیسای مریم مقدس و در شمال این دو کلیسا قراردارد. کلیسای بیت لحم در زمان حکومت صفویه و توسط شخصی به نام خواجه پطرس، بازرگان معروف دوران صفوی، بنا شده و مدفن وی و چند تن از اعضای خانواده اش نیز در حیاط کلیسا قرار دارد. خیابانی در محله ی جلفای اصفهان هم به نام خواجه پطرس نام‌گذاری شده‌است.

پلان کلیسا از نوع تالارهای گنبددار مستطیل شکل است که در جهت شرقی-غربی قرار گرفته و دارای گنبدی دوجداره با هشت نورگیر در قسمت پایین گنبد است. بنا هیچ گونه تزیین خارجی ندارد و ارتفاع آن از سطح زمین ۲۵ و قطر آن ۱۱ متر است. مصالح به کار رفته در ساختمان عبارت اند از خشت و آجر. دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده‌اند و بر روی تمامی آنها نقاشی‌هایی با موضوعاتی برگرفته از کتاب مقدس نقش بسته. در قسمت پایین دیوارها نیز از کاشی های لعابدار به رنگهای نیلی و آبی برای تزیین استفاده شده است. کتابی به نام «نگارنامه و راهنمای کلیسای بیت لحم جلفای اصفهان» درباره ی این کلیسا به چاپ رسیده‌است. کلیسای بدقِهم را می­ توان هم از نظر نقاشی ­های زیبای داخلی و هم از نظر نمای خارجی باشکوه ترین کلیسای اصفهان دانست. به خصوص این که بزرگ­ترین گنبد در میان کلیساهای جلفای اصفهان را دارد. این کلیسا از زمان ساخت تاکنون مرمت نشده است.

بعد کجا برویم؟

پس از بازدید از کلیسای بیت لحم می‌توانید به کلیسای جامع وانک و خلیفه‌گری ارمنیان جنوب ایران و موزه‌ی آن واقع در خیابان کلیسای وانک سری بزنید. همچنین بازدید از محلات قدیمی جلفا و خانه‌ها و موزه‌های این محل نیز بسیار پیشنهاد می‌شود. نزدیک به بیست کلیسا و دیر در این منطقه وجود دارد ولی بازدید عموم صرفا از همین دو کلیسای وانک و بیت لحم آزاد است. همچنین در خیابان نظر شرقی آتشکده‌ی درب مهر گوهر و مهربان قرار دارد که قابل بازدید برای عموم نیست.

تاریخچه

این کلیسا که به نام زادگاه حضرت عیسی مسیح بیت اللحم یا اورشلیم نامگذاری شده است در مجاورت کلیسای حضرت مریم مقدس، در سال 1628 میلادی به دست خواجه پطرس ولیجانیان، تاجر نامی روزگار صفوی، بنا گردید.

چرا برویم

  • بدون شک یکی از زیباترین کلیساهای ایران کلیسای بیت لحم است. نقاشی‌های رنگ روغن به سبک ارمنی و مضامینی از کتاب مقدس سراسر دیوار و سقف داخلی کلیسا را پوشانده است. این کلیسا از نظر طلاکاری و تذهیب در بین کلیساهای ارمنی منحصر به فرد است. با بازدید از کلیسای بیت لحم و کلیساهای دیگر و همچنین محله‌ی جلفای اصفهان، که یکی از مهم‌ترین محلات تاریخی اصفهان است، نظر به زیبایی هم‌زیستی باورمندان به ادیان مختلف (مسلمان، زرتشتی و مسیحی) بیندازید.

کی برویم ؟

  • این بنا از 8 صبح تا 6 بعد از ظهر و جمعه‌ها از صبح تا ظهر برای بازدید عموم باز است. این کلیسا وسعت زیادی ندارد و بازدید از آن زمان زیادی نمی‌طلبد.

کجاست ؟

خیابان توحید، ابتدای نظر میانی، خیابان بیت لحم.

چطور برویم

این کلیسا ابتدای خیابان نظر میانی و نزدیک به تقاطع خیابان توحید با این خیابان قرار دارد. بهتر است با ماشین وارد این خیابان نشوید و بیرون از خیابان نظر جایی برای پارک خودروی خود پیدا کنید. البته در کنار کلیسا چند پارکینگ قرار دارند ولی در روزهای شلوغ، خیابان‌های قدیمی و کم‌پهنای این محله ممکن است وقت شما را بگیرند.

هزینه ها

هزینه‌ی بازدید از این کلیسا و موزه‌ی آن برای هر بازدیدکننده‌ی ایرانی دو هزار تومان است (سال 94).

همان حوالی

رستوران ها

  • محله‌ی جلفای اصفهان که شامل خیابان کلیسای وانک و کوچه‌ها و خیابان‌های اطرافش و همچنین خیابان خاقانی و کوچه و خیابان‌های اطرافش می‌شود مرکز کافه‌ها و رستوران‌های سنتی و قدیمی است که بعضا خانه‌ها، حمام‌ها و بناهای قدیمی بوده‌اند که بدین شکل درآمده و البته شایسته وقت گذاشتن برای بازدید اند.

هتل ها

  • هتل جلفا در کنار کلیسای وانک نزدیک‌ترین هتل به این مکان است.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :