• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

در پهنه ی پر طراوت کوهپایه های توچال و دره ی سرسبز دربند، بخش دل انگیزی از شمال شهر تهران قرار دارد که مجموعه ی سعدآباد با یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت دراین گستره قرار دارد. سعدآباد از شمال با کوه های البرز، از مشرق با گلابدره، از مغرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد.

لیست کاخ های مجموعه:

 1. کاخ احمدشاهی (برخی اسناد، عکس ها و آثار دوره ی پهلوی)
 2. کاخ شهوند (کاخ موزه ی سبز فعلی)
 3. کاخ سفید (کاخ موزه ی ملت)
 4. کاخ اختصاصی (موزه ی تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیار نهاد ریاست جمهوری)
 5. کاخ اسود (سیاه) موزه هنرهای زیبا فعلی
 6. کاخ شمس (موزه مردم شناسی)
 7. کاخ اشرف (موزه ظروف و صنایع دستی)
 8. کاخ غلامرضا (ساختمان تبصره 36)
 9. کاخ ملکه مادر (ساختمان جمهوری)
 10. کاخ احمدرضا (در اختیار نهاد)
 11. ساختمان عبدالرضا (امور اداری سعدآباد)
 12. کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا (ساختمان یونسکو)
 13. کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی)
 14. کاخ فریده دیبا (موزه آفرینشهای هنری)
 15. کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی (موزه بهزاد)
 16. کاخ جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه دفینه سابق و در اختیار نهاد)
 17. کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا شاه( موزه خط و کتابت میرعماد)
 18. کاخ لیلا (موزه آبکار)

علاوه بر کاخ های مذکور و چندین ساختمان قدیمی دیگر، تاسیسات و امکانات دیگری همچون سالن های مرغداری و گاوداری، موزستان و گلخانه های گوناگون، استخرهای مختلف، چشمه سارها، زمین های تنیس و سالن بولینگ، سینما و آمفی تئاتر روباز در این مجموعه 110 هکتاری وجود دارند.

مجموعه ی فرهنگی تاریخی سعدآباد در پهنه ی پر طراوت کوهپایه های توچال و دره ی سرسبز دربند و در بخش دل انگیزی از شمال شهر تهران با مساحتی حدود صد و ده هکتار قرار گرفته است. سعدآباد از شمال با کوه های البرز، از شرق با گلابدره، از مغرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. این منطقه در دوره ی قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی و ییلاق شاهان این سلسه بوده و پس از کودتای 1299 خورشیدی، به اقامتگاه تابستانی پهلوی اول اختصاص یافت و کاخ و کوشک هایی به مناسبت های گوناگون در جای جای آن ساخته شد. در دوره ی پهلوی هجده کاخ کوچک و بزرگ در سعدآباد ساخته شد که هر یک عظمت و زیبایی زائد الوصفی از هنر و ذوق معماری ایرانی را به نمایش می گذارند. تمامی این مجموعه پس از انقلاب اسلامی تبدیل به موزه شده است. برخی از عمارت ها به شکل کاخ موزه، همان طور که بود مانند کاخ ملت و کاخ سبز به نمایش گذاشته شده است و برخی دیگر با توجه به ویژگی بنا، تبدیل به موزه شدند.

علاوه بر این مجموعه سعدآباد به لحاظ وسعت و وجود باغ موزه ای زیبا و گونه های گیاهی منحصر به فرد و دارا بودن ظرفیت و پتانسیل بالا، به عنوان یک مجموعه ی فرهنگی عظیم نیز مطرح بوده و در همین راستا سالانه نسبت به برگزاری دهها نمایشگاه، کنسرت، همایش و جشنواره ی فرهنگی و هنری ، گردهمایی و نشست های علمی و فرهنگی و ... در آن اقدام می شود.
این مجموعه همچنین امکانات مختلفی جهت رفاه حال بازدیدکنندگان و مراجعان دارد. از جمله ی این امکانات می توان به کتابخانه، مرکز اسناد و مدارک، سالن اجتماعات خلیج فارس، سالن سینماملت، سالن آمفی تأتر ایوان عطار، ایستگاه رادیو داخلی، نمازخانه ی عمومی، ایستگاه سلامتی و ورزش، کارگاه های مرمت آثار و اشیاء موزه ای، گلخانه های متعدد و ... اشاره کرد.

بعد کجا برویم؟

کوهستان زیبای دربند، بازارچه ی میدان تجریش، امامزاده صالح، رستوران و کافه در همان حوالی هستند. همچنین در میدان تجریش و خیابان ولیعصر و خیابان زعفرانیه کافه و رستوران های فراوانی وجود دارد.
 

تاریخچه

این کاخ ها در زمان قاجار، محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است. پس از کودتای 1299، با الحاق باغ های مختلف، به اقامتگاه تابستانی رضاخان اختصاص یافته، کاخ و کوشک هایی به مناسبت و ضرورت های گوناگون در جای جای این محوطه ی باغ مانند و باصفا بنا شده است.
حاج آقا رضا رفیع در خاطرات خود می نویسد: «من سعدآباد را از ابوالفتح سردار اعظم- پسر بانو عظمی خواهر ظل السلطان به مبلغ چهارصد هزارتومان با مهر حاج آقا نورا… کلباسی برای رضاخان سردار سپه خریداری کردم. سعدآباد که من آن موقع خریداری کردم به این بزرگی نبود و وسعت آن هشت هزار متر مربع کنار رودخانه با عمارت حالیه ملکه مادر بود.
البته بعد از خریداری سعدآباد از سردار اعظم، تپه ی علی خان والی را از پدر سرتیپ والی به مبلغ هفت هزار تومان خریداری نمودم و این تپه همان تپه ای است که کاخ شهوند را رضا خان بر روی آن بنا کرد و مادر شاهپور عبدالرضا (عصمت دولتشاهی) در آن کاخ می نشست.
از باغ هایی که اراضی آن ها داخل اراضی سعدآباد شد، باغ آقامحمد جواد گنجه ای است که جزء جعفرآباد بود، از باغ امام جمعه هم مقدار زیادی داخل باغ سعدآباد شد و خانه های جنوبی سعدآباد که مربوط به دوره ی قاجار بود از نصیرالدوله خریداری گردید و در زمان پهلوی اول به عنوان سربازخانه ی سعدآباد مورد استفاده قرار می گرفت. سپس باغ های دیگری در اطراف سعدآباد از جمله باغ های سالار جنگ، سپهبد امان ا… میرزا، مستوفی الممالک، شکرا… قوام الدوله، همدم السلطنه خواهر مستوفی و محمود بدر خریداری و جزو سعدآباد گردید. رضاشاه در آن زمان در میان درختان چنار سعدآباد چادری می زد و گاهی هم زیر آن پذیرایی می کرد.
در زمان پهلوی اول، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه ی دربند مشروب می شد. رضاشاه آب رودخانه ی دربند را خریداری کرد و به آبیاری این باغ اختصاص داد ولی پهلوی دوم دوازده ساعت از آب رودخانه را به رعایا بخشید.

چرا برویم

 • تماشای هجده کاخ کوچک و بزرگی که از دوره های قاجاریه و پهلوی در سعدآباد وجود دارند

کی برویم ؟

 • ساعت کار موزه ها در نیمه اول سال از ساعت 9 تا 18:30 وساعت کار گیشه ی فروش بلیت ورودی موزه ها 9 تا 17:30 است. در نیمه ی دوم سال ساعت کار موزه ها از ساعت 8 تا 17 و فروش بلیت از ساعت 9 تا 15:30 است.

کجاست ؟

تهران , خیابان ولیعصر - خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه ) - انتهای خیابان شهید کمال طاهری
شماره تماس: 9-22752031

چطور برویم

از میدان تجریش می توانید به در میدان سربند مراجعه کنید. این موزه از خیابان زعفرانیه نیز ورودی دارد.

هزینه ها

ورودی مجموعه سعدآباد 25000 ریال و بهای تهیه بلیط برای هر کدام از موزه ها بین 20000 ریال تا 25000 ریال است.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :