• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

شهر سوخته شهری باستانی به وسعت 151 هکتار (1510000 متر مربع) در استان سیستان و بلوچستان در 56 کیلومتری زابل و در جاده‌ی زابل و زاهدان قرار گرفته است. قدمت این شهر به 3200 سال قبل از میلاد می‌رسد و مردم آن بین سال‌های 3200 تا 1800 قبل از میلاد در این شهر ساکن بوده‌اند. شهر سوخته یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای دوران باستان بوده است. نامی از این شهر در جایی ذکر نشده ولی به علت آتش سوزی گسترده که در آن اتفاق افتاده بوده است آن را شهر سوخته نام گذاری کرده‌اند. در شهر سوخته خرابه‌های قدیمی و موزه قرار دارد.

شهر سوخته با وسعت حدود 151 هکتار (1510000 متر مربع) به چهار قسمت اصلی تقسیم می‌شود: قسمت مرکزی آن با وسعت بیست هکتار (200000 متر مربع)، قسمت مسکونی آن با وسعت 16 هکتار (160000 متر مربع) در شرق شهر، قسمت صنعتی در شمال شرقی، و قسمت جنوب غربی آن، که شامل قبرستان‌ها است، با مساحتی حدود 25 هکتار (250000 متر مربع). عمده مشاغل افراد شهر سوخته کشاورزی و صنعتگری بوده است. شهر بر خلاف اکنون که در منطقه‌ای بیابانی قرار دارد در گذشته منطقه‌ای سرسبز بوده است. زمانی دریاچه‌ی هامون دریاچه‌ی بزرگی بوده که آب منطقه را تامین می‌کرده. مهم ترین آثار معماری در شهر سوخته خانه‌های پلکانی و بنای کاخ سوخته است. گفته می شود اولین جراحی مغز، کشف اولین چشم مصنوعی در شهر سوخته انجام شده است. اولین انمیشین و تصویر متحرک که در آن بزی به بوته نگاه می‌کند و از روی آن می‌پرد (این سفال انیمیشنی اکنون در موزه‌ی ملی تهران قرار دارد)، خط کش چوبی، صنعت کفش دوزی، صنایع ریسندگی، خراطی، معرق‌سازی، مرمرسازی، سفال‌گری، مهرسازی، حصیربافی و تعدادی لوله های سفالی که در دفع فاضلاب و آب رسانی نقش داشته است و نمونه‌هایی از شطرنج و تخته نرد هم که از بازی‌های آن دوره بوده در شهر سوخته کشف شده است.

بعد کجا برویم؟

دریاچه‌هامون، کاروانسرای فرنگی، موزه‌ی شهر سوخته، چاه نیمه، قلعه رستم

تاریخچه

در تیر ۱۳۹۳ شهر سوخته به عنوان میراث جهانی یونسکو و در اسفند 1385 با شماره ثبت ملی 18983 به ثبت ملی رسید. شهر سوخته هفدهمین اثر تاریخی ایران است که در فهرست یونسکو ثبت شده است. شهر سوخته با قدمت ۵۰۰۰ ساله از پیشرفته‌ترین شهرهای باستانی محسوب می‌شود. اکتشافات از این شهر هنوز باستان شناسان را شگفت‌زده می‌کند.

چرا برویم

  • مشاهده‌ی گوشه از تاریخ و آشنایی و شناخت نوع زندگی ایران باستان؛ شهرسوخته و اکتشافات آن جا و موزه‌ی شهر سوخته.

کی برویم ؟

  • زمان بازدید از شهرسوخته و موزه‌ در شش ماهه اول سال ساعت 8 تا 12 و 16 تا 20 و در شش ماه دوم سال 8 تا 12 و 15 تا 19 است. صبح‌های جمعه شهر سوخته تعطیل است. به علت گرمای تابستان بهتر است در این فصل صبح ها به شهرسوخته رفت. بازدید از شهر سوخته حدود 40 دقیقه تا یک ساعت زمان نیاز دارد.

کجاست ؟

ایران، استان سیستان بلوچستان، جاده‌ی زابل زاهدان، 56 کیلومتری زابل.

چطور برویم

با وسیله‌ی شخصی : از سمت زاهدان به شهرستان زابل که می‌روید شهرسوخته در 56 کیلومتری آن قرار دارد.

حمل و نقل عمومی : چون در جاده‌ی بین شهری قرار دارد فقط با وسیله‌ی شخصی می‌شود به این مکان رفت.

هزینه ها

مبلغ پنچ هزار ریال هزینه‌ی ورودی شهر سوخته و موزه (در سال 94).

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

  • چون شهر سوخته در جاده بین شهری قرار دارد و امکانات لازم برای خدمت رسانی وجود ندارد برای اسکان و... به دو شهر زابل یا زاهدان باید مراجعه کنید. هزینه‌ی هتل (در سال 94) اتاق دو تخته در زابل 124 هزار تومان در هتل سه ستاره و در زاهدان هتل چهار ستاره اتاق تک تخته 233 هزار تومان است.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :