• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

چالیدره مکانی تفریحی با تله کابین، جامپینگ و قایق سواری است. سد چالیدره در فاصله‌ی 10 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد و در دره‌ای به نام چالیدره ایجاد شده است. مساحت این سد حدود 140 هکتار (1400000 متر مربع) است و در ارتفاع 1433 متری از سطح دریا واقع شده است که به وسیله‌ی رودخانه‌ی جاغرق پر می‌شود.

در سد چالیدره قایق‌های پارویی و پدالی و موتوری و یک کشتی شناور پذیرایی وجود دارد و همچنین آموزش قایق سواری و غواصی هم در مجموعه هست. چالیدره ترنی هم دارد که گردشگران را از پایین به بالا می‌برد. تله کابین موجود در چالیدره هم بر روی خاک و هم از روی قسمت آبی سد می‌گذرد و مساحت حدود 270 متر را طی می‌کند. یک مرکز ماساژ ماهی نیز در چالیدره وجود دارد. این نوع ماهی با عمل مکیدن و ترشح نوعی آنزیم بافت‌های مرده ی پوست را از بین می‌برد. زیپ لاین (طنابی است که یک سر آن در ارتفاع و یک سمت آن در سطح پایین قرار و فرد با وصل شدن یک طناب به کمر و با اتصال یک قرقره به طناب اصلی در جهت شیب به طرف سر می‌خورد) نیز در این تفریحگاه وجود دارد که شما را از بالای کوه به پایین می‌آورد.

بعد کجا برویم؟

طرقبه، شاندیز، بند گلستان، سد کارده

تاریخچه

سد چالیدره سدی خاکی است که در جاده‌ ی نغندر کلنگ زنی و ساخته شده است و در سال 1381 به بهره برداری رسید. یکی از اهداف ایجاد این سد آب رسانی به زمین‌های کشاورزی اطراف بوده است و حدود یک میلیون لیتر آب را در خود ذخیره می‌کند. سد چالیدره به عنوان منطقه ی نمونه ی گردشگری معرفی شده است.

چرا برویم

  • داشتن یک روز هیجان انگیز و متفاوت
  • له کابین، قایق سواری، جامپینگ، دیدن سد، ماهیگیری، اسکی بر روی آب

کی برویم ؟

  • هر روز و در همه‌ی ساعت‌ها، در شش ماه دوم به علت سرما یک سری از تفریحات مانند غواصی امکان پذیر نیست و بهترین زمان شش ماه اول سال است. از سی دقیقه تا تا 4 ساعت می‌توان در این مکان تفریح کرد.

کجاست ؟

ایران، استان خراسان رضوی، مشهد، جاده‌ی طرقبه، چالیدره.

چطور برویم

با وسیله‌ی شخصی از سمت بلوار وکیل آباد و جاده‌ی طرقبه با گذشت حدود 10 کیلومتر در جاده تابلو‌های چالیدره قابل مشاهده است.

حمل و نقل عمومی: می‌توان با مترو تا اول طرقبه رفت و از آن جا با تاکسی تا چالیدره رفت. همچنین می‌توان با تاکسی مستقیماً از مشهد به چالیدره رفت. (هزینه‌ی تاکسی تا چالیدره تقریبا 20 هزار تومان در سال 94 است)

هزینه ها

مبلغ ورودی به ازای هر نفر دوهزار تومان است (در سال 93). اگر دوست داشتید تله‌کابین هم سوار شوید، باید نفری شانزده هزار تومان بپردازید (سال 95). امکانات رفاهی و پذیرایی نیز در همین مکان در دسترس شما هستند.

همان حوالی

رستوران ها

  • در خود چالیدره آلاچیق‌های برای استراحت وجود دارد که شامل رستوران و کافی شاپ است.

هتل ها

  • در خود چالیدره آلاچیق‌های برای استراحت وجود دارد که شامل رستوران و کافی شاپ است

دانستنی ها

اشتراک گذاری :