• 1 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

1 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

طرقبه و شاندیز به علت قرار داشتن در دامنه‌های ارتفاعات بینالود و آب و هوای معتدل و منابع آبی و رود پوشیده از باغ‌های وسیع و مناظر طبیعی و سرسبز هستند. شهر ییلاقی شاندیز و طرقبه 1400 متر از سطح دریا ارتفاع دارند. شاندیز در 35 کیلومتری مشهد و طرقبه در 15 کیلومتری مشهد قرار گرفته است.

پارک جنگلی شاندیز به وسعت حدود 30 هکتار (300000 متر مربع) است که در کنار رودخانه شاندیز قرار گرفته است. روستای زشک هم از روستا‌های قدیمی این منطقه که در ارتفاع 2 هزار متری از سطح زمین واقع شده است و آب و هوای مطبوعی دارد، که یکی از مناطق مناسب برای کوهنوردی محسوب می‌شود. بند گلستان یکی از بندهای تاریخی است که در جاده‌ی طرقبه قرار دارد این بند در زمان تیموریان و بر روی رود گلستان ایجاد شده است. در فصل بارش و به علت بالا آمدن آب در این بند منظره‌ی بسیار زیبایی ایجاد می‌شود. غار زری نیز در جاده‌ی طرقبه قرار دارد این غار دارای پیچ و خم بسیاری است. روستای کنگ از روستاهای طرقبه است که به ماسوله خراسان معروف و شبیه روستای ماسوله است.

بعد کجا برویم؟

چالیدره، سد گلستان، روستای زشک، سد کارده، نغندر.

تاریخچه

طرقبه‌ از آبادی‌های شهر قدیمی طوس بوده است. نام طرقبه در گذشته ترغبذ بوده که از دو قسمت تُرُق و بَذ تشکیل شده است و معنی آبادی بزرگ می‌دهد، که در گذر زمان نام آن به طرقبه تغییر کرده است.

شاندیز نیز قدمت طولانی دارد و آن را در گذشته شاه‌دژ یا شاه‌دیز می‌نامیدند و مردم به خاطر در امان بودن از هجوم راهزنان و استفاده از منطقه‌ی ییلاقی در بالای تپه و در قلعه شاندیز ساکن بوده اند. ظاهرا در گذشته این شهر مسیر رفتن به نیشابور بوده است.

چرا برویم

  • دور بودن از محیط شهری و گشت در طبیعت و استفاده از هوای مطبوع و خنک
  • تماشای مناظر زیبا
  • رستوران‌های شاندیز در کنار طبیعت
  • خوردن شیشلیک شاندیز

کی برویم ؟

  • هر روز و در همه‌ی ساعت‌ها. برای گشت و گذار در طبیعت بهترین زمان نیم سال اول سال است، نیم سال دوم هوای نسبتا سردی دارد. در آخر هفته نسبت به بقیه روزها شلوغی بیشتری دارد. گردش و تفریح در این منطقه از 1 تا 5 ساعت زمان می‌برد.

کجاست ؟

ایران،استان خراسان رضوی، مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد.

شاندیز در فاصله‌‌ی 35 کیلومتری مشهد و طرقبه در فاصله‌ی 15 کیلومتری.

چطور برویم

با وسیله‌ِی شخصی در انتهای جاده‌ی وکیل آباد دو راهی‌ طرقبه و شاندیز وجود دارد که یک سمت به آن طرقبه و سمت دیگر آن شاندیز می‌رود.
حمل و نقل عمومی : می‌توان با اتوبوس‌های شاندیز و طرقبه رفت. مترو هم تا انتهای بلوار وکیل آباد می‌رود و می‌توان از آن جا به بعد با تاکسی تا طرقبه و شاندیز رفت (هزینه‌ی تاکسی از حرم تا اول وکیل آباد 15 هزار تومان است. این قیمت تقریبی است و بسته به مسیر طی شده فرق می‌کند).

هزینه ها

به جز رفت و آمد و خورد و خوراک هزینه‌ی دیگری ندارد. هزینه‌ی غذا در شاندیز حدود 25 تا 150 هزار تومان است. شیشلیک شاندیز بیشترین مبلغ را در بین غذاها دارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • کل مسیر طرقبه و شاندیز رستوران و کافه وجود دارد.

هتل ها

  • هتل ثامن مشهد. آدرس: آدرس: مشهد - انتهای بلوار وکیل آباد - اول جاده طرقبه - سمت چپ
  • هتل میثاق مشهد. آدرس: مشهد - بلوار وکیل آباد - خیابان اقبال لاهوری 20
  • هتل پارس مشهد. آدرس: مشهد - بلوار وكيل آباد - تقاطع خيابان شهيد صياد شيرازي

دانستنی ها

اشتراک گذاری :