• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

شهر کلیبر، مرکز شهرستان کلیبر است که جایی نزدیک مرز ارمنستان و آذربایجان و بالای سر گربه قرار گرفته است. این شهر که در منطقه‌ای مرتفع و خوش آب‌وهوا قرار گرفته، دربردارنده‌ی روستاهای ییلاقی زیبا در اطراف خود، قلعه‌ی تاریخی بابک خرم‌دین، تأسیسات آب‌درمانی، باغ‌های زغال‌اخته و بافت زیبا و تاریخی است. کلیبر از آن جاهایی است که در بهار و تابستان با لباس یکدست سبز و در زمستان با لباس یکدست سفید خود، چشمان آدم را جلا می‌دهد.

تأسیسات آب‌درمانی کلیبر بزرگ‌ترین مجتمع آب‌درمانی کشور است که در سال 1392 راه‌اندازی شد. این مجتمع در زمینی به وسعت ۱۲۸۷۰ مترمربع در فاز اول احداث شده که شامل استخرهای سرپوشیده با سقف متحرک است. سونا و جکوزی، مجموعه‌ی رستوران، بوفه، کافی‌شاپ، سالن‌های ورزشی، بدن‌سازی، فضای بازی کودکان، رختکن‌های مجهز، پارکینگ و نمازخانه به‌علاوه‌ی واحدهای تجاری از دیگر امکانات این مجتمع است.

بعد کجا برویم؟

جنگل‌های ارسباران، تبریز، اردبیل

تاریخچه

جیمز موریر، مؤلف «ماجرا‌های حاجی‌بابای اصفهانی»، به نقل از یک مهندس انگلیسی‌ که به‌قصد جایابی برای ذوب‌آهن دویست سال پیش از کلیبر دیدن کرده، شهر را چنین توصیف می‌کند، «کلیبر... قبلاً مکانی درخور توجه بوده است. باغ‌های وسیع جنگلی از درختان میوه درست کرده است، جنگلی که در آن درختان گردو به ابعادی باورنکردنی رشد کرده‌اند ...»
اخیراً، یک گردشگر کانادایی کلیبر را این‌گونه توصیف می‌کند، «شهری دورافتاده و خواب‌آلود در میا‌‌ن کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای که قله‌هایشان در زیر مه‌ غلیظ از دیده پنهان‌شده‌اند.... مکانی است عالی‌؛ به طراوت و سرسبزی انگلیس و ورای ذهنیت ما از طبیعت کویری و خشک ایران».
آثار گردشگری در اقتصاد محل هنوز آشکار نشده است. انتظار می‌رود گروهی از مهاجرین پیشین و ثروتمند با ساختن هتل‌ها و جذب گردشگر به اقتصاد محل نفع برسانند. در سال‌های اخیر فرمانداری کلیبر با برگزاری جشنواره انار و زغال‌اخته برای ترویج تولید تجاری و بازاریابی این میوه‌ها تلاش کرده است.

چرا برویم

  • ستفاده از هوای فوق‌العاده‌ی کلیبر
  • تفرج و قدم زدن در طبیعت
  • استفاده از تأسیسات آب‌درمانی
  • بازدید از قلعه بابک و جنگل‌های ارسباران

کی برویم ؟

  • اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که عاشق طبیعت سرسبز و درعین‌حال خنک هستید، حتماً در بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید. در زمستان برای برف‌بازی هم که شده حتماً به اینجا سر بزنید. در پاییز هم می‌توانید به تماشای نقاشی فصل روی طبیعت بروید.

کجاست ؟

ایران، آذربایجان شرقی، کلیبر
نشانی: در فاصله‌ی 210 کیلومتری از تبریز، در جاده‌ای که به سمت اهر از تبریز خارج می‌شود.

چطور برویم

با خودروی شخصی: بعد از رسیدن به تبریز، به سمت اهر برانید. بعد از طی کردن 210 کیلومتر به کلیبر می‌رسید. البته اگر قصد بازدید از مرند و جلفا را داشته باشید، می‌توانید به سمت مرند و جلفا حرکت کنید و بعد از جلفا از طریق جاده‌ی سیاه‌رود به سمت کلیبر برانید. این مسیر کمی دورتر است، اما خب مناطق بیشتری را خواهید دید.
با حمل‌ونقل عمومی: تبریز از طریق اتوبوس‌های متعددی که هرروز از پایانه‌های مختلف تهران و اکثر شهرهای بزرگ کشور حرکت می‌کنند در دسترس است. همچنین تبریز در مسیر خط آهن سراسری قرار گرفته و فرودگاه و پروازهای منظم نیز دارد. بعد از رسیدن به تبریز، می‌توانید از خروجی‌ شهر به سمت اهر، ماشین کرایه کنید و یا اینکه از پایانه‌ی تبریز، سوار اتوبوس‌هایی که به کلیبر می‌روند شوید.
اگر با قطار سفر می‌کنید، می‌توانید با قطار تهران تا شهر جلفا بروید، از آنجا هم می‌شود با کرایه کردن یک تاکسی تا کلیبر رفت.

هزینه ها

به‌جز هزینه‌های شخصی، هزینه‌ی دیگری ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • کلیبر شهر کوچکی است، اما طی سال‌های گذشته و به دلیل توجه گردشگران به این شهر زیبا، کافه‌ها و رستوران‌های مختلفی در آن راه‌اندازی شده‌اند و مشغول کارند.

هتل ها

  • هتل بزرگ کلیبر واقع در میدان شهرداری
  • مهمان‌پذیر آراز
  • هتل آپارتمان آنزای

دانستنی ها

اشتراک گذاری :