• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

دریاچه‌ی چورت دریاچه‌ای است در دل جنگل‌های استان مازندران. این دریاچه که در فاصله‌ی 50 کیلومتری جنوب شهر ساری قرار دارد، دریاچه‌ی میانشه نام دارد اما به علت نزدیکی به روستای چورت، دریاچه‌ی چورت نیز نامیده می‌شود. درختان سر به فلک کشیده، پوشش گیاهی و سبزرنگ آرامش‌دهنده، سکوت، مه، آب، صدای حیوانات و پرندگان، هوای دل‌انگیز و مرطوب، شاخه‌های خم‌شده در آب و درختان از آب بیرون زده، جاده‌ی خاکی زیبا و آسمان زیباتر تنهای گوشه‌هایی از جذابیت‌های مسحورکننده‌ی این دریاچه هستند.

در مسیر دریاچه، مکان‌هایی برای استراحت یا کمپینگ و همچنین سرویس‌های بهداشتی در نظر گرفته شده است که سفر کردن به این دریاچه‌ی زیبا را راحت‌تر کرده است. شنا کردن در این دریاچه خطرناک است و توصیه نمی‌شود، اما می‌توانید در حاشیه‌ی این دریاچه به ماهیگیری بپردازید.

بعد کجا برویم؟

شهر ساری، شهر توریستی کیاسر، دریاچه‌ی الندان، باداب سورت، دریای خزر

تاریخچه

این دریاچه در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بر اثر زمین‌لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه‌ای که در کنار دریاچه قرار دارد، به وجود آمده است. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقیمانده درخت‌هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده‌اند منظره‌ی ویژه‌ای را ایجاد می‌کند. این دریاچه در شکاف دره‌ای با شیب زیاد قرارگرفته و دورتادور دریاچه را پوشش‌های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی کشیده بوده و ژرفای آن با توجه به میزان بارش‌های فصلی متغیر است. ماهی‌های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده است.

چرا برویم

  • گلگشت در جنگل
  • استراحت و تفرج در حاشیه‌ی دریاچه‌

کی برویم ؟

  • جاده‌ی دسترسی به روستای چورت آسفالت است؛ اما مسیر ده کیلومتری روستا تا دریاچه خاکی است. البته من به شما پیشنهاد می‌کنم از روستا تا دریاچه، در مسیرهای زیبای جنگلی پیاده‌روی کنید.

کجاست ؟

ایران، مازندران، ساری، چورت

نشانی: کیلومتر 25 جاده‌ی ساری به کیاسر.

چطور برویم

با خودروی شخصی: در مسیر ساری به کیاسر، بعد از طی 25 کیلومتر جاده‌ی روستای چورت را خواهید دید که در سمت چپ شما قرار دارد. بعد از طی کردن یک مسیر فرعی 15 کیلومتری به روستای چورت خواهید رسید. از روستا هم تا دریاچه چندین راه وجود دارد که راه مناسب خودرو یک مسیر خاکی 10 کیلومتری‌ است.
حمل‌ونقل عمومی: بهتر است با اتوبوس، قطار یا هواپیما، هر طور برایتان مناسب‌تر است، به ساری بروید. بعد با اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی که در مسیر سمنان ساری تردد می‌کنند به ابتدای جاده‌ی چورت برسید. همچنین می‌توانید از مسیر کیاسر به دریاچه بروید. از کیاسر یک تاکسی به مقصد چورت کرایه کنید.

هزینه ها

بازدید دریاچه‌ی چورت غیر از هزینه‌های شخصی، هزینه‌ی دیگری ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • در منطقه‌ی جنگلی و دریاچه هیچ رستوران و یا غذاخوری‌ای وجود ندارد. برای تهیه‌ی غذا باید به روستای چورت یا کیاسر بروید.

هتل ها

  • جنگل و دریاچه، فضای مناسبی برای کمپینگ - البته در فصول بهار و تابستان - هستند. اگر قصد کمپینگ ندارید برای شب‌مانی بهتر است به کیاسر یا ساری بروید. آنجا هم سوئیت و هم هتل‌هایی برای اقامت هستند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :