• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

رودبارک یکی از روستاها و مناطق ملی گردشگری شهرستان مهدیشهر است که در فاصله‌ی ۶۵ کیلومتری شمال شرقی مهدیشهر قرار دارد. رودبارک از دو بخش رودبارک بالا و رودبارک پایین تشکیل شده است. منطقه‌ی رودبارک از مناطق ملی گردشگری شهرستان مهدی‌شهر است که در منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی پرور قرار دارد. این روستا در سال ۱۳۸۵ ۳۵ نفر جمعیت داشته است. منطقه‌ی رودبارک، کوهستانی و پوشیده از جنگل‌های هیرکانی و یکی از زیست‌گاه‌های حیات‌وحش به‌حساب می‌آید. این جنگل در فصول سرد سال، عمدتاً پوشیده از برف است.

در منطقه‌ی رودبارک جاذبه‌های تاریخی همچون قلعه پلی، غار لعوم که کتیبه‌ها و دیوارنوشته‌هایی دارد، برج دیوخانه و ... وجود دارد. در خصوص حیات‌وحش منطقه هم می‌شود به گونه‌های حیوانی، حلال‌گوشت: گوزن قرمز، گاو کوهی، کل، قوچ، میش، آهو، بُز، شوکا؛ درنده‌ها: خوک، گراز، خرس‌ها (در انواع قهوه‌ای، سفید، سیـاه، خال گردن، سمند)، پلنـگ، گرگ (سرکوه، سرم و آب اندان)، شغال، روباه، گربه وحشی، خرگوش، دله (سمور) تشی، خارپشت، ارمنجی و سگ‌های محلی، موش معمولی و موش خرمائی بزرگ. خزنده‌ها: مارهای قرمز، سیاه، سیاه‌سفید، تیر مهر (خیلی باریک ولی بلنـد و زهرآگین)، خـرچنگ، قورباغه، مارمولک‌های مختلف گونه‌های پرنده‌ای: کوک، کوتر، جول، اَله، واشـه، کشکـی، کلاغ، کور کلاغ، جیـکا، تیکـا سیاه، جرجری، سرخ سینه، دارتوکن (دارکوب)، چوچک، پت کاله (جغد)، یاکریم، هدهد، بلبل، بدبده (وای حسین کشته شد)، شاه شکار (لعلوم) کوک بزرگ (گوک داری)، شُو پرپری (که همان خفاش است) و ... اشاره کرد.

بعد کجا برویم؟

شهمیرزاد و چشمه‌های خنک آن، منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی پرور، باداب سورت، کیاسر.

تاریخچه

جنگل رودبارک ازجمله جنگل‌های هیرکانی است که جزو جنگل‌های کهن جهان هستند. تا چند سال پیش توجهی به این منطقه نمی‌شد، اما طی سال‌های گذشته منطقه‌ی رودبارک شاهد برگزاری جشنواره‌ی سنت‌ها و بازی‌های محلی اقوام ایران بود. همه‌ساله و در اوایل فصل بهار اقوام مختلف ایرانی شامل ترک، کرد، لر، بلوچ، ترکمن، عرب، ساحل‌نشینان خلیج فارس و دریای خزر و ... گرد هم می‌آمدند و با اجرای رقص‌های محلی و نمایش صنایع‌دستی و غذاهای سنتی، سه روز از فصل تابستان را در کنار یکدیگر جشن می‌گرفتند.
این جشنواره با هزینه‌ی بخش خصوصی، همه‌ساله به ابتکار محمدجعفر رودبارکی، از فعالان اقتصادی ایران، در منطقه‌ی رودبارک برگزار می‌شد. پس از برگزاری سومین جشنواره در سال ۱۳۹۱، از سوی برخی ارگان‌های دولتی و به بهانه‌ی حفاظت از محیط‌زیست، در مسیر اجرای این رویداد ملی اخلال ایجاد شد.

چرا برویم

  • تفرج در جنگل‌های کهن هیرکانی
  • بازدید از روستای زیبای رودبارک
  • قدم زدن در طبیعت
  • مشاهده حیات‌وحش منطقه

کی برویم ؟

  • تقریباً در تمام فصول سال می‌شود به رودبارک رفت، اما در فصل زمستان و با بارش برف و پایین آمدن دما، رفتن به آنجا خیلی سخت خواهد بود. بهتر است که صبح به رودبارک برسید و تا عصر مشغول تفرج و گردش در طبیعت باشید و قبل از غروب به شهمیرزاد برگردید؛ اما اگر قصد شب‌مانی دارید، حتماً یا خانه‌ای برای یک شب اجاره کنید، یا از محلی‌ها راهنمایی بگیرید.

کجاست ؟

ایران، سمنان، مهدی‌شهر، شهمیرزاد، رودبارک.
نشانی: مهدی‌شهر، شهمیرزاد، خیابان ساری، جاده‌ی فولاد محله.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از شهر سمنان، از خروجی شمالی به سمت مهدی‌شهر برانید. بعد از عبور از درجزین و مهدی‌شهر به شهمیرزاد می‌رسید. بعد در شهمیرزاد به سمت شرق و خیابان ساری برانید. بعد از اینکه به خروجی رسیدید، از جاده‌ی کیاسر برانید. بعد از عبور از پرور، جاده‌ی رودبارک را در سمت چپ جاده خواهید دید. برای رفتن به رودبارک دو مسیر هست که هر دو از همین جاده‌ی کیاسر به سمت رودبارک جدا می‌شوند. مسیر اول کوتاه‌تر و مسیر دوم از لحاظ کیفیت جاده مناسب‌تر است.
با حمل‌ونقل عمومی: رفتن به شهر سمنان از طریق خط راه‌آهن تهران مشهد و همچنین اتوبوس‌هایی که هر روز چندین بار از پایانه‌ی جنوب حرکت می‌کنند میسر است. برای رفتن به شهمیرزاد نیز در خروجی شمالی سمنان، هر روز هم مینی‌بوس و هم تاکسی‌هایی به سمت مهدی‌شهر و شهمیرزاد حرکت می‌کنند. بعد از پیاده شدن از مینی‌بوس یا تاکسی، باید یک ماشین برای رفتن به رودبارک کرایه کنید.

هزینه ها

کرایه‌ی مینی‌بوس از سمنان تا شهمیرزاد 1200 تومان و هزینه‌ی تاکسی 3000 تومان است (94). کرایه‌ی یک ماشین دربست به مقصد رودبارک از شهمیرزاد، بین 25 تا 30 هزار تومان است (94).

همان حوالی

رستوران ها

  • بهتر است برای سفر به رودبارک، مواد غذایی خود را از شهمیرزاد خریداری کرده و با خود ببرید؛ و در صورت اینکه قصد دارید زود برگردید، شهرهای شهمیرزاد و مهدی‌شهر هم که کافه‌ها و رستوران‌های متعددی دارند و در فاصله‌ی خیلی کمی در دسترس هستند.

هتل ها

  • هتل خانه‌ گل شهمیرزاد
  • هتل دربند مهدی‌شهر

دانستنی ها

اشتراک گذاری :