• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

شیرقلعه یکی از قلعه‌های بازمانده از دوران پیش از اسلام است که بعد از اسلام هم مورداستفاده‌ی گروه‌ها و فرقه‌های متفاوتی قرارگرفته است. این قلعه در شمال غربی شهر زیبا و خوش آب‌وهوای شهمیرزاد و روی یک کوه قرار دارد. در پای آن چشمه‌هایی وجود دارد که باعث به وجود آمدن درختستان‌ها و تفرج‌گاه‌های زیبایی شده‌اند.

دسترسی ساده و راحت تنها از یک طرف قلعه امکان‌پذیر است و آن‌هم جهتی است که درب ورودی آن قرار دارد. دسترسی به قسمت‌های دیگر بسیار مشکل است و بایستی از صخره‌های زیبا و دیدنی عبور کرد که گذشتن از آن‌ها احتیاج به آمادگی بدنی و یا حتی در بعضی موارد امکانات خاص دارد.

بعد کجا برویم؟

شهمیرزاد و چشمه‌های خنک آن، کوچه‌باغ‌های شهمیرزاد، منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی پرور.

تاریخچه

این قلعه مربوط به زمان ساسانیان و حتی بنا بر مستنداتی مربوط به دوره اشکانیان است؛ یعنی بیش از ۱۸۰۰ سال از زمان ایجاد آن می‌گذرد که هم‌اکنون از ۷ برج آن ۵ برج باقی مانده است و باروها نیز به‌خوبی دیده می‌شوند.

این قلعه‌ی کوهستانی بر اساس مطالعات باستان‌شناسی دارای زیرساخت دوره‌ی اشکانی و ساسانی است. بااین‌وجود شیرقلعه در دوران اسلامی نیز به‌عنوان یکی از پناهگاه‌های مستحکم اسپهبدان طبرستان و همچنین بر اساس اسناد و مدارک تاریخی مورداستفاده اسماعیلیان مطرح بوده است.

شیرقلعه مربوط به حکومت طبرستان است که در دوره اشکانی در مناطقی از ایران حکومت داشتند و این قلعه را جهت حفاظت راه انشعابی از بزرگراه ابریشم، احداث کرده بودند و در قرن پنجم و ششم، اسماعیلی مذهبان که مرکز آنان قلعه الموت قزوین بود، از این قلعه استفاده نموده‌اند و به روایتی تونلی زیرزمینی از قلعه به چشمه قلعه ساخته بودند تا از آب چشمه استفاده نمایند و از گزند دشمنان در امان بمانند.

شیرقلعه، که مصالح اصلی آن را سنگ و ساروج تشکیل می‌دهد، دارای هفت برج دفاعی و تقویتی است. این برج‌ها دارای ابعاد منظمی نیستند و همچنین ارتفاع آن‌ها به دلیل ناهمواری سطح کوه یکسان نیست.

ظاهراً در گذشته این قلعه‌ی نظامی یک دروازه داشته که در ضلع جنوبی آن بوده است.

دوگانگی ملات به‌کاررفته در معماری شیرقلعه و نیز ساخت‌وسازهای جدید بیانگر بازسازی و مرمت آن در دوران اسلامی است.

آب موردنیاز قلعه‌نشینان این‌گونه قلاع کوهستانی عموماً به‌وسیله‌ی چشمه‌ها قنات‌ها و باران و برف تأمین می‌شده است. در خصوص شیرقلعه و بر اساس یک عقیده‌ی تاریخی ساکنان اولیه قلعه با احداث بنایی برج مانند در پای کوه موردنظر و ایجاد پله‌های مارپیچی نظیر پله‌های مناره آب موردنیاز را از چشمه‌ی پای کوه که ظاهراً خودجوش بوده است به داخل قلعه می‌رساندند. بقایای برج یادشده نیز اکنون به‌خوبی قابل‌مشاهده است.

فضاهای داخلی شیر قلعه‌ی شهمیرزاد اکنون پس از گذشت قرن‌ها در زیر خاک مدفون است؛ لیکن دیوارها و برج و باروهای آن نسبتاً سالم مانده است.

سنگ‌های مورداستفاده در بنای شیرقلعه از نوع سنگ‌های کوچک و بزرگ است. علاوه بر سنگ کاربرد ملات ساروج آهک خاکستر ماسه‌بادی گل نی و دانه‌های ریز سنگ (گرد و سفید) در بنای این قلعه سبب استحکام بی‌نظیر آن شده است.

شیرقلعه شهمیرزاد در کنار قلعه‌شیخی، قلعه‌ساروی، بزرگ‌قلعه، ساروی کوچک و قلعه‌وهل به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین قلاع منطقه‌ی باستانی قومس مطرح است. طبیعت زیبا و آب‌وهوای ییلاقی این ناحیه نیز بر جذابیت آن افزوده است.

چرا برویم

  • بازدید از یک قلعه‌ی تاریخی که عمر آن به پیش از ورود اسلام به ایران می‌رسد
  • کوهپیمایی و پیاده‌روی
  • قدم زدن در کوچه‌باغ‌ها و درختستان‌های پای کوه.

کی برویم ؟

  • تقریباً در تمام فصول سال می‌شود به این قلعه رفت، اما در فصل زمستان و با بارش برف و پایین آمدن دما، رفتن به قلعه خیلی سخت خواهد بود. بهتر است که صبح به پای کوه برسید و یکی دو ساعتی صرف کوهپیمایی و دیدن آثار بازمانده از قلعه کنید و برای خوردن نهار به تفرجگاه‌های دامنه‌ی کوه بروید.

کجاست ؟

ایران، سمنان، مهدیشهر، شهمیرزاد

نشانی: مهدیشهر، شهمیرزاد، خیابان مازندران.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از شهر سمنان، از خروجی شمالی به سمت مهدیشهر برانید. بعد از عبور از درجزین و مهدیشهر به شهمیرزاد می‌رسید. بعد در شهمیرزاد به سمت شمال غربی و به سمت خیابان مازندران برانید. بعد از اینکه به دوراهی مرغک رسیدید، به سمت مرغک بپیچید، در کمتر از چند دقیقه، مسیر صعود به شیرقلعه را در سمت راست خود خواهید دید.

با اتوبوس: رفتن به شهر سمنان از طریق خط راه‌آهن تهران مشهد و همچنین اتوبوس‌هایی که هرروز چندین بار از پایانه جنوب حرکت می‌کنند میسر است. برای رفتن به شهمیرزاد نیز در خروجی شمالی سمنان، هرروز هم مینی‌بوس و هم تاکسی‌هایی به سمت مهدیشهر و شهمیرزاد حرکت می‌کنند. بعد از پیاده شدن از مینی‌بوس یا تاکسی، می‌توانید یک تاکسی تا پای کوه شیرقلعه کرایه کنید، یا اینکه این مسیر را که نسبتاً کوتاه هم هست، قدم بزنید.

هزینه ها

کرایه‌ی مینی‌بوس از سمنان تا شهمیرزاد 1200 تومان و هزینه‌ی تاکسی 3000 تومان است (94). بنای شیرقلعه ورودی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • شهرهای شهمیرزاد و مهدیشهر هم که کافه‌ها و رستوران‌های متعددی دارند و در فاصله‌ی خیلی کمی در دسترس هستند. (حداکثر یک ربع با ماشین)

هتل ها

  • هتل خانه‌ی گل شهمیرزاد و هتل دربند مهدیشهر که در فاصله‌ی کمی از شهمیرزاد واقع شده است. همچنین مکان‌های اقامتی زیادی هم در شهمیرزاد و هم در مهدیشهر که بسیار به هم نزدیک‌اند، در دسترس هستند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :