• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

این میدان که تقریباً در مرکز شهر رشت قرار دارد، یکی از چشمه‌های آغازین این شهر بوده است. این میدان با در برگرفتن، ساختمان‌های شهرداری، پست و تلگراف، کتابخانه‌ی ملی، خیابان سنگفرش شده‌ی منتهی به سبزه‌میدان و همچنین استانداری سابق و مجسمه‌ی میرزا کوچک خان، بیش از صد سال قدمت دارد و حدود 40 سال پیش، در سال 1356 به‌عنوان یکی از آثار ملی ابران ثبت شد.

ازجمله‌ برنامه‌های در نظر گرفته‌شده برای این مجموعه، ترمیم سنگفرش خیابان‌های اطراف میدان شهرداری رشت، تبدیل اداره‌ی پست به موزه‌ی پست و ساختمان هتل ایران به گنجینه‌ی مردم‌شناسی است. همچنین پس از انتقال شهرداری به ساختمان جدید ساختمان فعلی تبدیل به موزه‌ی بلدیه‌ی رشت و مرکز اسناد شهرداری رشت خواهد شد.
اجرای موزیک زنده به‌طور روزانه در صبحگاه و مناسبت‌ها توسط گروه ارکستر شهرداری رشت رو به روی درب شهرداری داخل محوطه‌ی میدان و در محوطه‌ی مخصوص گروه ارکستر از ویژگی‌های بی‌نظیر شهرداری رشت است. زنگ ساعت مجموعه هم در هر ساعت برابر با عدد ساعت و هر نیم ساعت یک زنگ به صدا در می آید و وقت را اعلام می‌کند.
بعد کجا برویم؟
بازار رشت، آرامگاه میرزا کوچک خان، ماسوله، قلعه رودخان

تاریخچه

طبق خبر درج‌شده در روزنامه‌ی پرورش شماره ۱۳۵ چهارشنبه اول تیر ماه ۱۳۰۵، اداره ی بلدیه‌ی رشت در این تاریخ به ساختمان نوساز خود انتقال یافت. ساختمانی که با الهام از معماری نوکلاسیک اروپا به‌ویژه معماری سنت پیترزبورگ روسیه و به دست معماران ایرانی مقیم رشت ساخته شد و هم‌اکنون نیز پس از گذشت ۷۵ سال مقر شهرداری رشت است.
ساختمان شهرداری و برج ساعت آن که نماد شهر رشت است و نیز موزه‌ی پست و ساختمان قدیمی هتل ایران جزو مجموعه بناهای میدان شهرداری رشت هستند. این بناها همگی در اوایل سلطنت رضا شاه پهلوی (۱۳۰۴-۱۳۲۰ ه.ش) احداث شده‌اند. برج ساعت شهرداری که نماد شهر رشت محسوب می‌شود، به هنگام وقوع زلزله مهیب و ویرانگر گیلان در سال ۱۳۶۹ آسیب دیده بود که چندی بعد به‌صورت سابق بازسازی گردید. مجموعه ی شهرداری مربوط به دوره ی پهلوی است و در رشت، میدان شهرداری واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ با شماره ی ثبت ۱۵۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چرا برویم

  • بازدید از بناهای موجود در این میدان
  • قدم زدن در خیابان سنگفرش
  • بازید از کتابخانه‌ی ملی رشت که بیش از 80 سال قدمت دارد
  • مشاهده‌ی جریان زندگی مردم رشت در این قسمت مرکزی از شهر

کی برویم ؟

  • در هر فصلی از سال و هر ساعتی از روز می‌توانید برای قدم زدن به این منطقه بروید؛ اما بهتر است بین ساعات 10 صبح تا 9 شب از این میدان و بناهای اطرافش دیدن کنید.

کجاست ؟

ایران، گیلان، رشت

نشانی: میدان شهرداری

چطور برویم

با خودروی شخصی: اگر از تهران به ست رشت سفر می‌کنید، بعد از گذشتن از کرج و قزوین، باید به سمت رودبار بپیچید، بعد از گذشتن از شهر رودبار به شهر رشت می‌رسید، در این صورت کافیست در مسیر بلوار امام خمینی ادامه دهید تا به میدان شهرداری برسید. در شهر رشت هم به‌غیراز بلوار امام خمینی، خیابان‌های سعدی، شریعتی، 22 بهمن و علم‌الهدی به میدان شهرداری ختم می‌شوند.
با حمل‌ونقل عمومی: هرروز از پایانه غرب و بیهقی اتوبوس‌هایی به سمت رشت حرکت می‌کنند. همچنین رشت از طریق هواپیما و قطار نیز در دسترس است. در هر نقطه‌ای از شهر هم که باشید، می‌توانید با کرایه کردن تاکسی به میدان شهرداری بروید.

هزینه ها

بازدید از میدان هیچ هزینه‌ای جز هزینه‌های شخصی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • در نزدیکی میدان رستوران و غذاخوری‌های مختلفی یافت می‌شود، اگر علاقه به فست‌فودها دارید، به غذافروشی‌های خیابان سنگ‌فرش منتهی به سبزه‌میدان سر بزنید، اگر هم دوست دارید یک غذای محلی گیلانی بخورید، حتماً سری به بازار بزنید، من سبزی‌پلو با ماهی را به شما پیشنهاد می‌کنم.

هتل ها

  • هتل کادوس بزرگ رشت
  • هتل شبستان رشت
  • هتل غدیر

دانستنی ها

اشتراک گذاری :