• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

روستای کویری رضاآباد در منطقه‌ی جنوب شرقی شاهرود و بافاصله‌ی 200 کیلومتر از آن قرار دارد. تپه‌های شنی در شکل‌های مختلف، سیاه‌چادر عشایر، خانه‌های گنبدی خشتی و گله‌های شتر، به‌علاوه‌ی آسمان صاف و نزدیک کویر، ازجمله ویژگی‌های جذاب این روستاست که باعث می‌شود، هرکسی لااقل یک‌بار به آن سر بزند.

از دیگر جاذبه‌های این روستا هنر دست زنان و دختران سخت‌کوش رضاآبادی است که در قامت گلیم، نقش زیست‌بوم بکر این منطقه را به نمایش می‌گذارد. امروزه یکی از مراکز اصلی تولید و فروش گلیم در استان سمنان این روستا است که با استفاده از پشم شتر و گوسفند نقش‌های برگرفته از طبیعت را بر دارهای گلیم به تصویر می‌کشند. این نقش‌ها شامل بز، آهو، سوسمار، سیاه‌چادر و پرنده بوده و همه به‌طور ذهنی بافته می‌شود. رنگ‌های به‌کاررفته در انواع گلیم شامل کاهی، طوسی، قرمز، زیتونی و خودرنگ است.
بافت گلیم اگرچه بسیار ساده شروع شد، اما در طول سالیانی که از عمر آن می‌گذرد، زنان هنرمند عشایر در تکمیل آن نقش چشمگیری را ایفا نموده و می‌توانند آن را به‌عنوان محصولی برخوردار از ارزش‌های هنری و صنعتی به‌راحتی روانه بازارهای خارجی کنند. گردشگران می‌توانند با سفر به منطقه ضمن آشنایی بافرهنگ و اقلیم این دیار به‌عنوان سوغات آن را خریداری نمایند.

باید یادآور شد که گونه‌های جانوری این منطقه نیز در نوع خود کم‌نظیر است که می‌توان به نمونه‌هایی چون یوزپلنگ و گورخر آسیایی، هوبره و زاغ بور اشاره کرد.

کجا بریم؟

روستای قلعه‌بالا، منطقه‌ی ذخیره زیست‌کره‌ی توران، منطقه‌ی سرسبز و زیبای کالپوش

تاریخچه

ریش‌سفیدان آبادی بنیان‌گذار آن را علی‌خان فرزند ابوالحسن خان، خان طایفه ی چوداری می‌دانند. وی اولین خانه ی خشتی را در این محل که ابتدا چشمه ی کروّ نام داشته بنا نهاد و به‌پاس زحمات اولین خشت‌مال روستا، که نام پدر او رضا بوده است، نام «رضاآباد» را برای آبادی برمی‌گزیند.
یکی از جاذبه‌های رضاآباد، گردشگری روستایی و عشایری است. این روستا مرکز عشایر چوداری در استان سمنان بوده و تا قبل از اسکان طایفه‌ی چوداری چشمه کروّ (چشمه‌ی کور شده) سپس پای‌پیر نام داشته است. عبور رودخانه ی شور از غرب آبادی نیزارهای وسیعی را به وجود آورده بود که منجر به پنهان شدن این چشمه در بستر رود گشته و به همین علت آن را چشمه ی کروّ می‌نامیدند. پای پیر نیز در فاصله 1500 متری جنوب شرقی روستا قرار دارد و هنوز هم برای زیارت اهالی مورداحترام است.

چرا برویم

  • بازدید از معماری خاص این روستا و مشاهده‌ی شکل‌گیری یک اجتماع انسانی در دل کویر و نحوه‌ی زندگی آن‌ها، قدم زدن بر روی ماسه‌های نرم و داغ کویری، رصد و مشاهده‌ی ستاره‌ها، رالی کویری و آفرود.

کی برویم ؟

  • فصول مناسب برای سفر به رضاآباد، اوایل بهار یا پاییز و یا نیمه‌ی دوم زمستان است که آب‌وهوای مطلوب‌تر و مناسب‌تری برای گشت‌وگذار دارند. برای قدم زدن روی ماسه‌های روان باید ظهر در کویر باشید و برای رصد آسمان، باید شب را آنجا بمانید.

کجاست ؟

ایران، سمنان، شاهرود.

نشانی: بیارجمند، روستای رضا‌آباد.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از شهر شاهرود که به سمت مشهد حرکت کنید، در فاصله‌ی کمتر از 60 کیلومتری جاده‌ی بیارجمند را در سمت راست خود خواهید دید. به سمت بیارجمند برانید. بعد از شهر بیارجمند و در فاصله‌ی 123 کیلومتری از آن به روستای رضاآباد می‌رسید.
با حمل‌ونقل عمومی: شاهرود هم از طریق خط راه‌آهن تهران مشهد در دسترس است و هم اینکه‌ فرودگاه‌ آن چند روز در هفته پرواز دارد. پایانه‌های اتوبوس‌رانی نیز فعال هستند و تقریباً از اکثر شهرهای مهم و بزرگ مجاور هرروز اتوبوس‌هایی به سمت شاهرود حرکت می‌کنند. از شاهرود هم برای رفتن به رضا‌آباد، کافی است به میدان امام رضا مراجعه کرده و در آنجا یک تاکسی به مقصد قلعه‌ی رضاآباد کرایه کنید.

هزینه ها

بازدید از روستا و طبیعت اطراف آن جز هزینه‌های شخصی، هزینه‌های دیگری ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • کافه و رستورانی در این روستا نیست؛ اما اگر بخواهید محلی‌ها در کنار مکان‌هایی که برای اقامت به شما می‌دهند، غذا هم برایتان طبخ می‌کنند.

هتل ها

  • اگر برای بازدید از رضاآباد و طبیعت اطراف این روستا قصد شب‌مانی دارید، بعضی از خانه‌های محلی از قبل برای اقامت شما آماده شده‌اند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :