• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

یکی از محله‌های شهر تهران است که در شمال این شهر قرار گرفته است. دارآباد پیش از این یکی از روستاهای پیرامون تهران به شمار می‌رفت. دارآباد از شمال به رشته کوه توچال و از جنوب به زمین های اقدسیه و از شرق به جایی به نام باقلی‌زار و از غرب به بازوی توچال و زمین های رحمان آباد مشرف است.

توصیه می شود پیش از عزیمت به کوهستان حتما آب و هوای کوهستان را بررسی کنیم.

حتما آشنایانی را از مسیری که می خواهیم برویم مطلع کنیم.

هیچ ردی از خودمان در طبیعت به جا نگذاریم. کیسه برای پایین آوردن زباله هایمان همراه ما باشد.

بعد کجا برویم؟

از قله ی دارآباد در صورت داشتن نیروی بدنی کافی می توانید خط الراس توچال را ادامه داد و به سمت قله ی توچال یا دشت پیازچال و یا کلک چال رفت. همچنین می توانید به سمت شرق و سوهانک یا فشم نیز بروید.لازم به ذکر است در چنین برنامه کوهپیمایی داشتن تجربه کافی و اطلاعات کافی از منطقه ضروریست. پیشنهاد می شود تنها نباشید.

تاریخچه

مردم قدیم دارآباد پیشتر در جایی دیگر در جنوب ازگل و شرق سوهانک سکونت داشتند و نام آن محل کهنه ی دارآباد است، ولی در پی خشکسالی آن زمین ها را واگذاشتند و به جای کنونی دارآباد کوچیدند. نام دارآباد پس از ساختن کاخی در زمان مظفرالدین‌شاه قاجار در این آبادی، به شاه‌آباد دیگرگون شد ولی بعدها دوباره نام پیشین به آن بازگردانده شد. هنوز کاریز (قنات) این محل به نام شاه‌آباد معروف است. گفته می‌شود پزشکان فرانسوی به خاطر بیماری آسم مظفرالدین‌شاه قاجار دارآباد را برای درمان بیماری به واسطه آب وهوای خوبش مناسب دانستند. در ساختمان و زمین های کاخ، در زمان رضاشاه در سال ۱۳۱۲ هجری خورشیدی بیمارستان مسلولین ساخته شد. از دیگر عمارت‌های قاجاری که نزدیک به کاخ شاهی ساخته شده است عمارت فخرالدوله است.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۳۵ هجری خورشیدی دهکده ی دارآباد ۲۰۴۱ تن جمعیت داشت که جمعیت آن در سال ۱۳۷۱ خ. سه هزار تن برآورد شده است. رشد جمعیت در سال ۱۳۷۱ بیشتر به خاطر مهاجرت غیربومیان از خلخال و اردبیل و استان لرستان و جوشقان) به دارآباد بوده است.

چرا برویم

  • یکی از مناطق کوهستانی خوش آب و هوا در تهران با دسترسی آسان است که می توانید لحظات فرحبخش و خاطره انگیزی را در آنجا تجربه کنید.

کی برویم ؟

  • در تمام طول سال و هر ساعتی می توانید به رود دره دارآباد بروید و بسته به نوع توانایی خود میزان پیاده روی را تعیین کنید.

کجاست ؟

در جنوب شرقی دارآباد تپه‌ای باستانی به نام سیمین قلعه قرار دارد که در آن کاوش‌های باستان شناختی نیز انجام گرفته‌است. دارآباد دو قنات داشت که یکی از آن‌ها را به اقدسیه اختصاص داده‌اند و آب قنات دیگر به نام «سید آبگوشتی» که در شرق روستاست به تهران می‌رود.

کوه‌های دارآباد که دو سوی این دهکده را دربر گرفته‌اند رشته ی اصلی توچال است که از دامنه ی شرقی آن تا قوچک ادامه دارد. مَرغزارها یا مراتع شمالی آن از توچال به این شرح است: شهربانوکشک - کمردگور - تخت شاه - الش‌گا - چپ‌دره - کل‌نو - توپز بلند - چال مگس - بند چلچلا - فراخ‌سینه - سیردورو - درازلش - میردلو - پهنه خرگوش‌نو. و در بخش جنوبی: پیازچال - دره وزوا - عرق‌چینک - خوش‌چال بالا - خوش‌چال پایین.

دارآباد دو رودخانه دارد به نام‌های «دارآباد» و «کهنه دارآباد» که در جایی به نام «سیر دورود پایین» به هم می‌پیوندند و رودخانه دارآباد را تشکیل می‌دهند.

میدان دارآباد تهران در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

چطور برویم

با وسیله ی شخصی, وسایل نقلیه عمومی

هزینه ها

فقط هزینه ی کرایه تاکسی در صورتی که ماشین شخصی نداشته باشید.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :