• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

یکی از مکان‌های تاریخی و گردشگری شهر شیراز دروازه قرآن است. این دروازه در زمان عضد الدوله‌ی دیلمی که یکی از امرای خاندان آل‌بویه در ایران و عراق بود، ساخته شد. عضدالدوله، قرآنی در این دروازه جای داد تا مسافران با گذر از زیر آن متبرک شوند. این بنا در طول تاریخ خود چندین بار تخریب و بازسازی شده است.

در بالای طاق بزرگ این دروازه اتاقی تعبیه‌شده که دو قرآن کتابت شده به دست سلطان ابراهیم نوه‌ی شاهرخ تیموری در آن نگهداری می‌شده است. مردم شیراز قدیم، اول هر ماه قمری با عبور از زیر قرآن که آن را به حضرت علی علیه‌السلام منتسب می‌دانستند خود را در برابر خطرها و بلاها بیمه می‌کردند. آن‌ها عقیده داشتند که کلام‌الله مجید تا پایان ماه آنان را از هر بلایی حفظ می‌کند. این دو قرآن که در اصطلاح آن را قرآن هفده‌ منی می‌نامیدند هم‌اینک در موزه ی پارس شیراز در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد و یکی از شاهکارهای نگارش کتاب آسمانی مسلمانان جهان به شمار می‌رود.

بعد کجا برویم؟

آرامگاه خواجوی کرمانی، پارک کوهپایه، بیمارستان مادر و کودک غدیر

تاریخچه

در سال ۱۳۱۵ بنای دروازه قرآن به دستور رضاخان، تخریب شد. دروازه قرآن جدید در سال ۱۳۲۸ شمسی با همت یکی از بازرگانان شیراز به نام حاج حسین ایگار معروف به اعتماد التجار، با فاصله‌ی کمی از دروازه‌ی کهن ساخته شد. دروازه‌ی جدید در اندازه‌ی بزرگ‌تر، شامل دهانه‌ی قوس تیزه‌دار و دو ورودی کوچک بر روی جرزهای دو طرف و اتاق مستطیل شکلی بر فراز آن برای گذاشتن قرآن ساخته شد. در این بنا، آیاتی از قرآن را به خط ثلث و نسخ دورتادور دروازه قرآن نگاشته‌اند؛ در پیشانی شمالی این طاق آیه‌ی: «انّ هذا القران یهدی للتی هی اقوم». (سوره اسراء، آیه ۹) و بر پیشانی جنوبی و سمت شهر شیراز آیه‌ی: «قل لئن اجتمعت الانس و الجنّ علی...». (سوره اسراء، آیه ۸۸) و در گوشه غربی طاق آیه‌ی: «انّا نحن نزّلنا الذّکر» و ادامه‌ی آیه در گوشه شرقی: «و انّا له لحافظون» (سوره حجر، آیه ۹) نوشته شده است.

چرا برویم

  • گذراندن تعطیلات آخر هفته
  • بازدید از مقبره‌ی خواجوی کرمانی
  • تفریح در پارک کوهپایه

کی برویم ؟

  • هرروز در همه‌ی ساعت‌ها

کجاست ؟

ایران، شیراز
نشانی: دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد و درواقع در خروجی شیراز به سمت شهر مرودشت واقع شده است.
فاصله از تهران: حدود 925 کیلومتر

چطور برویم

ورودی شهر شیراز دروازه قرآن است و به‌راحتی می‌توان از هر جای شهر با تاکسی یا خودروی شخصی به آنجا بروید.
با سوارشدن خط 74 اتوبوس هم می‌توانید خود را به دروازه قرآن برسانید.

هزینه ها

دروازه قرآن هزینه‌ی ورودی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

  • رستوران بین‌المللی هفت‌خوان
  • رستوران و سفره‌خانه‌ی شمس‌العماره

هتل ها

  • هتل بزرگ شیراز
  • هتل پارک سعدی

دانستنی ها

اشتراک گذاری :