• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

باغ عفیف‌آباد با وسعتی حدود ۱۲۷۰۰۰ متر یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی شیراز است. این باغ نمونه‌ی کاملی از هنر گل‌کاری ایرانی است. سازنده‌ی عمارت باغ، میرزاعلی محمدخان قوام‌الملک دوم است. این باغ در یکی از مناطق اعیان‌نشین شیراز قرار دارد. این مجموعه شامل یک کاخ سلطنتی، موزه ی سلاح‌های قدیمی و یک باغ ایرانی است.

بعد کجا برویم؟

آرامگاه سیبویه، باغ جنت، باغ ارم.

تاریخچه

باغ عفیف‌آباد در دوره صفویه از باغ‌های مهم و گردشگاه پادشاهان بود. در این دوران این باغ توسط شاهان صفوی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در زمان قاجاریه، میرزا علی‌خان قوام‌الملک این باغ را خریداری و اقدام به نوسازی باغ و درختان کرد و عمارتی زیبا و آراسته در آن بنا نمود. قوام دوم قناتی در نزدیکی باغ را برای آبیاری آن خریداری کرد. در اواخر دوران قاجار این باغ به دست عفیفه خانم، خواهرزاده بانی باغ می‌رسد. وی در این باغ دگرگونی و بهسازی گسترده‌ای پدید آورد و به همین جهت پس از آن این باغ به نام عفیف‌آباد معروف می‌شود؛ اما وارثین باغ در زمان پهلوی آن را به فرح پهلوی همسر محمدرضا شاه هدیه می‌دهند. در سال ۱۳۴۰ ارتش در مزایده این باغ را خریداری می‌کند تا اینکه پس از انقلاب اسلامی و به کوشش ارتش جمهوری اسلامی و هم‌زمان با روز ارتش در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۷۰، باغ عفیف‌آباد به موزه‌ی نظامی شماره ۲ کشور مبدل می‌شود.

چرا برویم

  • برای دیدن باغ
  • بازدید از موزه نظامی
  • قهوه‌خانه‌ی سنتی و حمام خزینه‌ای

کی برویم ؟

  • 8 صبح الی 12:30 و 15:30 الی 19 (روزهای تعطیل از 9 صبح) بهترین زمان بازدید از باغ‌های شیراز ساعت‌های گرم روز است.

کجاست ؟

ایران، شیراز
نشانی:
غرب شیراز، در جنوب خیابان قصرالدشت، بالاتر از باغ قدیمی رحمت‌آباد و در انتهای خیابان عفیف.
فاصله از دروازه قرآن حدود 10 کیلومتر

چطور برویم

با خودروی شخصی به سمت بلوار بعثت برانید و سپس به سمت پارک بعثت رفته و خودروی خود را در پارکینگ پارک بعثت پارک کنید، از پارکینگ تا باغ عفیف‌آباد پیاده حدود 1300 متر راه است.
با مترو: خط یک مترو را سوار شوید و در ایستگاه شهید آوینی پیاده شوید. از آنجا با تاکسی تا باغ عفیف‌آباد حدود 3 کیلومتر راه است.

هزینه ها

هزینه‌ی ورودی برای هم‌وطنان 2000 تومان و برای گردشگران خارجی 15000 تومان است.

همان حوالی

رستوران ها

  • فست‌فود نمک
  • رستوران صوفی

هتل ها

  • اطراف باغ عفیف‌آباد هتل ندارد.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :