• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی تپال، یک منطقه‌ی کوهستانی با پوشش گیاهی خاص است که با اقداماتی که طی 25 سال گذشته در آن انجام گرفته، تبدیل به محل امنی برای زیست حیوانات وحشی شده است. این منطقه که در مسیر شمال‌غربی تا جنوب غربی شهرستان شاهرود امتداد یافته است، مقصدی جذاب برای تمام طبیعت دوستان است. شما می‌توانید با رعایت اصول طبیعت‌گردی، در تپال از نزدیک تماشاگر جانورانی چون قوچ، میش،‌کَل، بز، آهو، خرس قهوه‌ای، پلنگ، کبک، تیهو،‌کبک دری، شغال و دیگر انواع پرندگان وحشی باشید. همچنین طبیعت کوهستانی، چشمه‌های خنک، دره‌های افسانه‌ای «خانه سوخته» و خانه «سید ابهتی»، قله 2900 متری یخدان و فرم زمین‌شناسی این منطقه، تپال را جذاب‌تر کرده است.

یکی از مسیرهای موردعلاقه‌ی کوه‌پیمایان و طبیعت‌گردان، مسیر معدن دهملا به مجن است. کوه‌پیمایان و طبیعت‌گردان معمولاً به صورت گروهی از سمت معدن دهملا وارد منطقه‌ی تپال می‌شوند و با یک کوه‌پیمایی نه چندان سنگین، از میان کوه‌ها و دره‌های پر از برف و از دل حیات‌وحش، خود را به روستای مجن می‌رسانند؛ و بعد، از مسیر مجن، به شاهرود برمی‌گردند.
البته در سالیان خیلی دور، مردم روستای مهماندویه نیز، برای گرفتن کمک یا خرید مواد اولیه موردنیاز، یا برای مطلع شدن از حلول ماه در عید فطر از همین طریق به مجن می‌رفته‌اند.

بعد کجا برویم؟

روستاهای مهماندویه و طزره. شهر کوهپایه‌ای مجن. جنگل ابر. مقبره‌ی بایزید بسطامی.

تاریخچه

منطقه‌ی تپال با چشم‌اندازهای بسیار زیبا از دیرباز محل مناسبی جهت زیستگاه وحوش و محل مناسبی جهت بازدید دوستداران طبیعت به شمار می‌رود.
این منطقه که تا قبل از سال 1373 ازنظر حیات‌وحش دچار آسیب‌های جدی شده بود جهت احیای آن طبق آگهی روزنامه رسمی به مدت 5 سال از سوی شورای عالی حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان منطقه‌ی شکارممنوع و تحت حفاظت قرار گرفت که پس از انقضای این مهلت از اول آذرماه سال 1377 به مدت 5 سال دیگر منطقه‌ی شکارممنوع اعلام شده است. این منطقه به لحاظ نزدیکی و مجاورت شهرستان شاهرود و مجن از موقعیت خاصی برخوردار بوده و دسترسی به این منطقه برای گردشگران و دوستداران طبیعت با کمترین زمان و هزینه امکان‌پذیر است.

چرا برویم

  • گلگشت در طبیعت
  • مشاهده حیات‌وحش
  • کوه‌پیمایی
  • پیاده‌روی در دل طبیعت

کی برویم ؟

  • در فصول بهار و تابستان، می‌توانید برای یک روز کامل گلگشت در طبیعت برنامه‌ریزی کنید؛ اما در پاییز و زمستان به دلیل سردی هوا و بارش برف، رفتن به تپال، احتیاج به تجربه و آمادگی پیشینی نسبت به چنین طبیعت‌گردی‌هایی و همچنین امکانات لازم دارد.

کجاست ؟

ایران، سمنان، شاهرود.

نشانی: شاهرود، مسیر کوهستانی که از شمال غرب تا جنوب غرب کشیده شده. یا درواقع مسیری کوهستانی که مجن را در شمال غرب شاهرود به دهملا در جنوب غرب این شهر وصل می‌کند.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از شهر شاهرود از مسیرهای مختلفی می‌توانید به منطقه‌ی تپال بروید. مهم‌ترین آن‌ها به این صورت هستند:

1-در کیلومتر 20 جاده‌ی شاهرود-تهران، در سمت راست جاده به طرف معدن دهملا بپیچید، بعد از رسیدن به معدن خودروی خود را پارک کنید، با کمی قدم زدن وارد تپال خواهید شد.

2-در جاده‌ی شاهرود - تهران بعد از 35 کیلومتر به سمت راست و روستای طزره بپیچید، 50 کیلومتر بعد با عبور از طزره به روستای مهماندویه می‌رسید. خودروی خود را در این روستا پارک کنید و به سمت منطقه‌ی تپال قدم بزنید.

3-در قسمت شمال غربی شاهرود و در جاده‌ی شاهرود به گرگان (از مسیر شاهکوه و چهارباغ) بعد از حدود 45 کیلومتر به روستای مجن می‌رسید. خودروی خود را در مجن پارک کنید و به سمت کوه‌های جنوبی مجن قدم بزنید.

در تمام این موارد در صورتی که خودرویی مناسب آفرود دارید، می‌توانید از یک جاده‌ی قدیمی که از دل تپال می‌گذرد و از هر سه مسیر ذکرشده در دسترس خواهد بود وارد منطقه شوید. در این صورت لطفاً مراقب باشید که به حیات‌وحش لطمه‌ای وارد نکنید.

با حمل‌ونقل عمومی: شاهرود هم از طریق خط راه‌آهن تهران مشهد در دسترس است و هم اینکه‌ فرودگاه‌ آن چند روز در هفته پرواز دارد. پایانه‌های اتوبوس‌رانی نیز فعال هستند و تقریباً از اکثر شهرهای مهم و بزرگ مجاور هرروزه اتوبوس‌هایی به سمت شاهرود حرکت می‌کنند. از شاهرود هم برای رفتن به تپال، مناسب‌ترین راه، رفتن به سمت مجن است. تاکسی‌ها و مینی‌بوس‌های مجن از آدرس میدان امام، خیابان هفده شهریور، در دسترس هستند.

هزینه ها

رفتن به تپال هزینه‌ای جز هزینه‌های شخصی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

  • هتل پارمیدای شاهرود
  • هتل جهانگردی شاهرود
  • هتل جهانگردی بسطام

دانستنی ها

اشتراک گذاری :