• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

غار دربند، دومین غار آهکی ایران و در نوع خود یکی از غارهای منحصربه‌فرد منطقه است. این غار که نزدیک به 150 میلیون سال قدمت دارد، حدود 1000 سال پیش ازجمله پناهگاه‌های انسان‌هایی بوده که در این منطقه می‌زیسته‌اند.

این غار در دامنه کوه‌های البرز واقع شده و در ارتفاع کمی از دامنه‌ی کوه لهرد مهدیشهر قرار دارد. ارتفاع سقف تا کف این غار در بخش ورودی کمی بیش از دو متر و در تالار انتهایی چیزی نزدیک به 26 متر است. همچنین یک استلاگمیت به طول 14 متر در آن قرار دارد که در نوع خود بی‌نظیر است.

استلاگتیت‌ها و استلاگمیت‌ها، فرآیند بسیار طولانی‌ای را برای شکل گرفتن طی می‌کنند. از طرفی این فرآیند باعث می‌شود شکل نهایی لایه‌لایه و کله‌قندی باشد و ازلحاظ بصری بسیار خاص و منحصربه‌فرد به نظر بیاید و از طرف دیگر نگهداری از آن‌ها را بسیار مهم می‌کند. مشاهده‌ی اینکه بعضی افراد اسم و یادگاری روی استلاگمیت‌ها نوشته‌اند و یا اینکه زباله‌هایی را در جای‌جای غار ریخته‌اند، واقعاً تأسف‌بار است.

با توجه به شکل خاص سنگ‌های کف غار که اکثراً تکه‌های استلاکتیت‌های شکسته شده هستند - و چکیدن آب در فضای غار، حرکت در غار بسیار سخت و خطرناک است، پس سعی کنید کفش مناسب به همراه داشته باشید و در غار بااحتیاط قدم بردارید.

بعد کجا برویم؟

شهمیرزاد و چشمه‌های خنک آن، کوچه‌باغ‌های شهمیرزاد، شیر قلعه، باغ‌های انار درجزین.

تاریخچه

این غار که به دلیل نیروهای زمین‌ساختی شکل گرفته، در نوع خود بی‌نظیر است و ریزش قطره‌قطره‌ی آب‌های نفوذی در طی سال‌های بسیار زیاد منجر به شکل‌گیری اسلاگتیت‌ها و استلاگمیت‌های بسیار زیبایی شده است.
در اوایل دهه هشتاد شهرداری مهدیشهر، با انجام عملیات‌های انفجاری کنترل‌شده، دهانه غار را بازتر کرد و در اطراف دامنه کوه لهرد، امکاناتی چون آلاچیق و اقامتگاه احداث کرد. طی یک دهه‌ی گذشته با کاوش باستان‌شناسان و کشف سکه‌های قدیمی و تکه‌های سفالی که متعلق به سده‌ی پنجم هجری و دوره‌ی سلجوقی دانسته شدند، این غار جزو آثار ملی به ثبت رسید. همچنین در سال 1391 شهرداری مهدیشهر، اقدام به پله چینی و نرده‌کشی مسیر رسیدن به غار کرد که هم‌اکنون تقریباً از پای کوه تا در ورودی غار، پله چینی شده است.

چرا برویم

  • بازدید از دومین غار آهکی ایران
  • مشاهده‌ی استلاکتیت‌ها و استلاگمیت‌هایی که بیش از 100 میلیون سال قدمت دارند

کی برویم ؟

  • ساعت 9 صبح تا اوایل غروب. بازدید معمولاً یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

کجاست ؟

ایران، سمنان، مهدیشهر، منطقه دربند
نشانی: مهدیشهر، منطقه دربند، غار دربند.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از شهر سمنان، از خروجی شمالی به سمت مهدیشهر برانید. بعد از عبور از درجزین و مهدیشهر و در فاصله‌ی دو کیلومتری شمال مهدیشهر و در سمت چپ جاده (غرب)، تابلوی منطقه‌ی دربند را می‌بینید.
با اتوبوس: در خروجی شمالی سمنان، هرروز مینی‌بوس‌ها و تاکسی‌هایی به سمت مهدیشهر و شهمیرزاد حرکت می‌کنند. کافی است از راننده بخواهید، شما را در ابتدای مسیر غار دربند پیاده کند. با حدود بیست دقیقه پیاده‌روی به ورودی غار خواهید رسید.

هزینه ها

کرایه‌ی مینی‌بوس از سمنان تا اول جاده‌ی غار دربند 1200 تومان و هزینه‌ی تاکسی 3000 تومان است (سال 94). هزینه‌ی ورودی غار هم برای هر نفر 2000 تومان است.

همان حوالی

رستوران ها

  • رستورانِ هتل دربند فقط چند دقیقه تا ورودی غار فاصله دارد. شهرهای شهمیرزاد و مهدیشهر هم که کافه‌ها و رستوران‌های متعددی دارند در فاصله‌ی خیلی کمی در دسترس هستند (حداکثر یک ربع با ماشین).

هتل ها

  • هتل دربند مهدیشهر در فاصله‌ی کمی از ورودی غار قرار دارد. همچنین مکان‌های اقامتی زیادی هم در همان نزدیک در دسترس هستند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :