• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

تنها جزیره‌ی ایرانی در دریای خزر است. این جزیره درواقع بخشی از شبه‌جزیره‌ی میانکاله بوده است که سال‌ها پیش، به دلیل بالا آمدن سطح آب تبدیل به جزیره شده و ساکنین آن بعد از وقوع سیل، جزیره را ترک کرده‌اند. حالا فقط کارمندان شیلات، محیط‌بانی و یک پادگان کوچک در آن تردد می‌کنند. همین موضوع باعث شد که جزیره تبدیل به مقصدی جذاب برای پرندگان مهاجر شود و دیگر جانوران مانند گراز، شغال، روباه و ...‌ زیست آزادنه‌تری در این جزیره داشته باشند. البته چند سالی است که با پایین رفتن سطح آب، جزیره‌ی آشوراده توسط راه باریکی به شبه‌جزیره‌ی میانکاله وصل شده است.

اگر دلتان می‌خواهد یک‌بار از نزدیک و به صورتی غیرقابل‌باور، با محیط‌زیست طبیعی جانوری آشنا شوید، حتماً به جزیره سر بزنید. آشوراده ازآنجایی‌که زیستگاه پرندگان مهاجر بسیاری ا‌ست، نیازمند مراقبت هرچه بیشتر است، پس سعی کنید این منطقه را هر طور که شده همان‌طوری ترک کنید که پیش از ورود شما بوده است.
پوشش اصلی گیاهی جزیره، تمشک‌های وحشی، انار وحشی، نوعی علف نوک‌تیز و بلند، کاکتوس و اکالیپتوس و چند نوع درخت دیگر است. اگر در اواخر تابستان، یا اوایل پاییز به آنجا سفر کنید، می‌توانید تمشک و انار بخورید.

فقط اگر تنها هستید، خیلی در مکان‌هایی که بوته‌های تمشک انبوه شده‌اند یا پوشش گیاهی حالت وحشی‌تری پیدا کرده پیش نروید، چون احتمال دارد به محل استراحت گرازها نزدیک شوید. - گرازهایی که اگر بچه داشته باشند، می‌توانند خیلی خطرناک باشند.

بعد کجا برویم؟

شبه‌جزیره‌ی میانکاله، بازار محلی بندر ترکمن، بندر گز، جنگل کردکوی و ...

تاریخچه

آشوراده در زمان صفوی به‌عنوان شکارگاه استفاده می‌شد و به همین دلیل دژهایی در آن ساخته شد. در سال ۱۸۳۷ این جزیره توسط نیروهای روسیه اشغال شد و چندین سال روس‌ها در آن اقامت داشتند و پاسگاه‌هایی در آن ساختند. همین موضوع سبب شده که امروزه دو بنای تاریخی در این جزیره وجود داشته باشد. خانه‌ی وزیرمختار که فرمی مثلث شکل دارد و هنوز می‌توان بقایای آن را دید و قلعه‌ی روسی که در زمان رضاشاه تجدید بنا شد.
آشوراده در سال 1354 در لیست مناطق زیست‌کره جهان قرار گرفت. همچنین در کنوانسیون بین‌المللی رامسر، جزو تالاب‌های مهم دنیا ثبت شد. همچنین ازآنجایی‌که این جزیره در تمامی ماه‌های سال پناهگاه پرندگان مهاجر مختلفی است، به عضویت پناهگاه حیات‌وحش جهانی در آمده است.

از سال 1383 به دلیل واگذاری‌هایی به بخش خصوصی، بین بنیاد علوی و محیط‌زیست درگیری‌هایی در خصوص حفظ و نگهداری جزیره به وجود آمده بود که باعث جنب‌وجوش فعالان محیط‌زیست در جهت حفظ و نگه‌داری آن شد. خوشبختانه، فعلاً جزیره دستخوش تعارضات نیست و جزو اراضی ملی به شمار می‌آید.

چرا برویم

  • گشت‌وگذار در فضای بکر و فوق‌العاده آرام جزیره
  • پرنده‌نگری و مشاهده‌ی پرندگان مهاجر
  • خوردن ماهی اوزون‌برون
  • مشاهده‌ی گراز، شغال، روباه، اسب‌های وحشی و... در زیستگاه طبیعی آن‌ها
  • چشیدن مزه‌ی تمشک‌های وحشی و انارهای ترش جزیره
  • دوچرخه‌سواری از میانکاله به آشوراده
  • قایق‌سواری دور جزیره، یا در میان نیزار

کی برویم ؟

  • با توجه به همراهان و علایق شخصیتان، تقریباً هرموقعی که بخواهید می‌توانید به جزیره سر بزنید. فقط اگر قصد دارید از سمت بندر ترکمن وارد جزیره شوید، باید حتماً وقتی مراجعه کنید که قایقران‌ها در بندر مشغول به کار باشند. رفتن به جزیره کم تر از ده دقیقه طول می کشد اما گردش در جزیره به خودتان بستگی دارد. معمولاً مسافران دو ساعت از وقت خود را در جزیره می گذرانند. جزیره هوای مطبوعی دارد و در همه ی فصل ها می توان به آن سفر کرد.

کجاست ؟

ایران، گلستان، بندر ترکمن
نشانی: بندر ترکمن، یک کیلومتری ساحل دریای خزر.

چطور برویم

با خودروی شخصی: در بندر ترکمن به سمت ساحل برانید. بعد در پارکینگ بزرگی که در مجاورت این ساحل بنا شده، خودرویتان را پارک کنید. از طریق اسکله به محل توقف قابق‌ها بروید و با کرایه کردن یک قایق به جزیره برسید. قایق‌ها نهایتاً 5 یا 6 نفر سوار می‌کنند فاصله بین ساحل تا جزیره حدود هزار و دویست متر است و با قایق کم تر از پنج دقیقه طول می کشد.

با حمل‌ونقل عمومی: کافی است به هر روشی که دوست دارید به بندر ترکمن برسید (گرگان و ساری فرودگاه دارند. از این دو شهر هم تاکسی و مینی بوس تا بندر ترکمن هست). از بندر ترکمن تاکسی‌ها شما را تا ساحل خواهند برد.

با دوچرخه یا پای پیاده هم می توانید از راه باریک بین میانکاله و آشوراده، به جزیره بروید اما این کار مستلزم گرفتن مجوز از مسئولان گردشگری در میانکاله یا بندر ترکمن است. خبرنگاران، عکاسان و تورلیدرها راحت تر می توانند این مجوز را تهیه کنند.

هزینه ها

قایق ها برای رفت‌وبرگشت به جزیره، مبلغ 30 هزار تومان (یک مسیر، برای کل قایق) کرایه می‌گیرند (سال 94).

هزینه ی ورودی پارکینگ هم هزار تومان است.

همان حوالی

رستوران ها

  • رستوران شیلات در بخش جنوب غربی جزیره واقع شده که معمولاً کار می‌کند؛ اما اگر بسته بود، در فاصله‌ی نزدیکی از ساحل بندر ترکمن و در این شهر، می‌توانید چند غذاخوری و آشپزخانه‌ی خوب پیدا کنید. اما برای خرید خوردنی های دیگر یا هر نوع کالای دیگر قبل از رفتن به جزیره، از بندر ترکمن آن چه را نیاز دارید، تهیه کنید.

هتل ها

  • در این جزیره هتل یا اقامتگاهی وجود ندارد؛ اما اگر قصد شبمانی در جزیره را دارید، می‌توانید در چند منزل محلی‌ که در جزیره وجود دارد اقامت کنید. کافی است از قایق‍ران‌ها بخواهید تا این افراد بومی را به شما معرفی کنند. اما اگر می خواهید در جزیره چادر بزنید قبل از هر اقدامی با ماموران جزیره هماهنگ کنید. البته با توجه به وحشی بودن منطقه و نداشتن بخش مسکونی، بهتر است از خانه های بومی که ارزان هم هستند استفاده کنید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :