• 0 نقد و بررسی

همان حوالی

آرامگاه شاه‌چراغ، نارنجستان قوام، مسجد جامع عتیق، مسجد نو، مسجد وکیل، بازار وکیل، خانه‌ی زینت الملوک.

رستوران و کافه

چای‌خانه‌ی سنتی داش آکل در نزدیکی مسجد نصیر الملک قرار دارد.

هتل

ازجمله هتل‌های نزدیک مسجد نصیر الملک: هتل سنتی گلشن، هتل شایان، هتل آناهیتا و هتل سنتی نیایش.

بعد کجا برویم؟

حرم شاهچراغ، تخت جمشید، نارنجستان قوام، آرامگاه حافظ، باغ ارم، بازار نو، بازار وکیل، مجتمع تجاری تفریحی خلیج‌فارس

{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

مسجد نصیر الملک مسجدی منحصربه‌فرد از دیدگاه کاشی‌کاری و معماری است. مساحت این مسجد 2890 مترمربع است. عبور نور از شیشه‌های رنگی کارشده روی درها و پنجره‌های مسجد، زیبایی آن را دوچندان کرده است. ورودی اصلی مسجد نصیر الملک با کاشی هفت‌رنگ کار شده است. پس از عبور از یک هشتی به حیاط مسجد می‌رسید. حوضی بزرگ بین دو ایوان خودنمایی می‌کند. دوازده ستون‌ سنگی مارپیچ، هفت در چوبی تزیین‌شده با شیشه‌های رنگی، سقف پنج کاسه‌ای و طاق و دیوارهای کاشی‌کاری شده این بنا را به یکی از زیباترین مسجدهای جهان تبدیل کرده است. مسجد نصیر الملک در محله گود عربان، واقع در جنوب خیابان لطفعلی‌خان زند و در نزدیکی امامزاده شاه‌چراغ قرار دارد.

از دیگر جاذبه‌های مسجد نصیر الملک، وجود امامزاده‌ سید الحرمین است که به دلیل اینکه بین حرم‌های مطهر حضرت شاه‌چراغ (ع) و حضرت سید علاءالدین حسین (ع) قرار دارد، به این نام شهرت یافته است.

شیرازی‌ها به این امامزاده، امامزاده زنجیری هم می‌گویند؛ نام این امامزاده جلال‌الدین بوده و از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) است. در حیاط مسجد راهی به سمت حرم این امامزاده وجود دارد. می‌گویند نصیر الملک اعتقاد فراوانی به این امامزاده داشت تا این حد که افراد خاطی را به آنجا زنجیر می‌کرد و چنانچه زنجیر باز می‌شد، نشان از بی‌گناهی فرد بوده است.

تاریخچه

مسجد نصیر الملک به دوره قاجار تعلق دارد. ساخت این مسجد در سال 1294 آغاز شد و 12 سال طول کشید. دو نفر از بهترین معماران ایرانی، استاد میرزا حسن معمار و میرزا رضای کاشی‌پز شیرازی معماری و ساخت مسجد نصیر الملک را به عهده داشتند. این مسجد به دستور حاج حسنعلی‌ خان، حاکم وقت شیراز و پسر سوم حاج قوام الملک شیرازی ساخته شد. میگویند حاج حسنعلی‌ خان در اواخر عمر تصمیم گرفت تا مسجدی از خود در شهر شیراز به یادگار بگذارد و برای همین دستور ساخت مسجد نصیر الملک را صادر کرد.

چرا برویم

  • آشنایی با معماری صدسال پیش ایران
  • استفاده از زیبایی های بصری مسجد

کی برویم ؟

  • ساعت 7 تا 10 صبح بهترین زمان برای بازدید از مسجد است زیرا عبور نور از اُرُسی‌های مسجد به آن زیبایی خاصی می‌بخشد. مسجد تا ساعت 20:30 باز است. بازدید معمولاً یک ساعت طول می‌کشد.

کجاست ؟

ایران، شیراز

نشانی: شیراز، خیابان لطفعلی‌خان زند، محله‌ی گود عربان.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از دروازه‌ی قرآن بلوار آیت‌الله ربانی را به سمت فلکه‌ی ابوالکلام آزاد طی کنید. بلوار ربانی به سمت جنوب را دنبال کنید و پس از میدان اطلسی مسیرتان را در بلوار هجرت ادامه دهید. پس از عبور از میدان شهدا وارد خیابان پیروزی شوید. خیابان پیروزی را تا چهارراه نمازی که محل تقاطع با خیابان لطفعلی‌خان زند است ادامه دهید. وارد خیابان لطفعلی‌خان زند به سمت شرق شوید. پس از طی کیلومتر به مسجد نصیر الملک می‌رسید.

با مترو: نزدیک‌ترین ایستگاه مترو، ایستگاه ولی‌عصر واقع در خط 1 متروی شیراز است. ادامه مسیر تا مسجد نصیر الملک شیراز را می‌توانید با تاکسی بروید. از ایستگاه ولی عصر تا مسجد نصیر الملک حدود 1.5 کیلومتر راه هست.

هزینه ها

مسجد نصیرالملک ورودی ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :