• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر. این جنگل یکی از زیباترین نقاط شهرستان شاهرود است. این جنگل ابر با ۳۵هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور قرار دارد و به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور شده است. در این جنگل ابرها آنقدر به درخت‌ها نزدیکند که به‌نظر می‌رسد جنگل بر روی ابرها سوار است و می‌توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.

برخی لوازم پیشنهادی و مورد نیاز:
کیسه خواب، زیر انداز، کفش کوه‌پیمایی، کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی، کوله‌پشتی سبک، قمقمه‌ی آب، لباس گرم ، لوازم شخصی، پلاستیک و نایلون زباله و داروهای موردنیاز.
همچنین صبح زود بهترین زمان برای عکاسی است.

باید همیشه به یاد داشت که ابرها خبر نمی کنند برنامه‌ها را به دقت باید تنظیم کرد تا قبل از تاریکی هوا به مکان مطمئن رسید. خطر گراز و خرس را نیز در مناطق بکر باید در نظر داشت.

تاریخچه

قدمت این جنگل مربوط به جنگل‌های هیرکانی است که جزو بقایای دوران سوم زمین‌شناسی هستند. این منطقه در حد فاصل بین دو کلان اقلیم خشک و نیمه‌خشک و مرطوب و نیمه‌مرطوب واقع شده که این امر باعث ایجاد تنوع گیاهی و جانوری شده است. از گیاهان درختی می‌توان بلوط ، ممرز، افرا، شیردار، توسکا، آزاد، داغداغان و از گیاهان مرتعی گونه های کلاه میرحسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی ، آویشن و شبدر ‌را نام برد. از جانوران این منطقه می توان خرس قهوه‌ای ، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، کل و بز، شوکا؛ و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام‌ برد.

چرا برویم

  • تفریح
  • کوهنوردی
  • دوچرخه سواری در جنگل
  • کمپینگ و اطراق شبانه

کی برویم ؟

  • بهترین زمان برای بازدید از جنگل ابر از اواخر فروردین ماه تا اواسط مهرماه است. این جنگل زیبا در همه اوقات سال دیدنی‌ست اما در فصل‌های سرد سال باید با تجهیزات کامل و لباس گرم و مطمئن رفت. برای مشاهده اقیانوس ابر در جنگل باید روزی به جنگل بروید که به پیش‌بینی هواشناسی هوای شیرین‌آباد بارانی یا ابری و هوای شاهرود آفتابی باشد. همچنین اگر قصد سفر به جنگل ابر در روزهای تعطیل را دارید طوری برنامه‌ریزی کنید که صبح زود جنگل باشید تا محل مناسبی برای چادر زدن بیابید.

کجاست ؟

ایران، سمنان، شاهرود، روستای ابر، جنگل ابر

نشانی:
شاهرود، سرچشمه، جاده آزاد شهر، بعد از پلیس‌راه، روستای ابر(40 کیلومتر)

چطور برویم

با خودروی شخصی

به شاهرود بروید، بعد از میدان امام رضا جاده‌ی آزادشهر را دنبال کنید و بعد از پلیس‌راه وارد جاده‌ی فرعی روستای ابر که در سمت راست شما قرار دارد شوید. بعد از رسیدن به روستا حدود 8 کیلومتر تا جنگل راه دارید.

با اتوبوس و یا قطار

خیلی راحت تا شاهرود خواهید آمد. بلیط قطار و اتوبوس را می توانید اینترنتی فراهم کنید. از تهران تا شاهرود حدود 6 ساعت راه هست. پایانه‌ی جنوب و پایانه‌ی آرژانتین برای شاهرود اتوبوس دارند.

اتوبوس http://payaneh.ir/fa/
قطار http://raja.ir
وقتی رسیدید شاهرود با تاکسی به میدان امام بیایید. ایستگاه تاکسی و اتوبوس روستای ابر در خیابان هفده شهریور (تخت جمشید) قرار دارد، روبروی عکاسی رخک (از میدان امام تا ایستگاه حدود 400 متر راه هست.) در اینجا می توانید با تاکسی و اتوبوس روستای ابر که از 8 صبح تا 6 غروب آماده سرویس‌دهی هستند. همچنین می‌توانید آژانس دربست کرایه کنید. هزینه‌ی یک تاکسی دربست از شاهرود تا ابر 20000 تومان است.

با تور

کسانی که اولین بار است که قصد رفتن به این جنگل زیبا و دیدن مناطق بکر، آبشارها و چشمه‌های منحصر به فرد جنگل را دارند بهتر است با تورهای دو سه روزه به همراه راهنما سفر کنند. مسیر ماشین رو در جنگل مشخص است و برای گشت معمولی با ماشین در جنگل نیازی به راهنما ندارید (البته اگر خودروی مناسبی ندارید بهتر است که تا عمق جنگل پیش نروید چون ممکن است در بازگشت به مشکل بربخورید). تنها برای دیدن مناظر بکر، خلوت و زیباتر و یافتن چشمه‌های گوارا و یا محل مناسب برای اطراق شبانه نیاز به راهنما دارید.

 

بعد کجا برویم؟

چشمه آلوچال، آبشار شرشر، آبشار مجن، مقبره شیخ خرقان و بایزید بسطامی.

هزینه ها

اسکان روستای ابر
منزل یک‌خوابه : 100000 تومان (‌ حداکثر 10 نفر )
منزل دوخوابه : 130000 تومان (‌حداکثر 15 نفر)
منزل سه‌خوابه : 150000 تومان (‌حداکثر 20 نفر )
منزل بدون حمام : 80000 تومان
 
هزینه‌های جانبی
هزینه‌ی راهنمایی در یک روز
برنامه آبشار شرشر ( آلوچال ) 80000 تومان
یک روز کامل و شب‌مانی 120000 تومان
پیمودن مسیر تا روستاهای شمال 120000 تومان
هزینه غذا
صبحانه‌ی محلی 6000 تومان (‌ پنیر محلی، کره محلی، تخم‌مرغ محلی،چای آتیشی )
داخل روستا هر پرس غذا: 12000 تومان
داخل جنگل هر پرس غذا: 15000 تومان

البته منازل اجاره‌ای آشپزخانه دارند و داخل روستا هم سوپر مارکت هست. اگر دوست داشته باشید خودتان هم می‌توانید آشپزی کنید.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

  • برای گذراندن شب در جنگل ابر دو راه دارید. اگر به همراه راهنما رفته باشید می‌توانید در چادر و کیسه‌خواب شب متفاوتی را تجربه کنید. اگر با خانواده رفتید بهتر است در روستای ابر در منازل اجاره‌ای شب را بگذرانید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :