• 0 نقد و بررسی

بعد کجا برویم؟

خطیرکوه

{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

آبشار روزیه یکی از آبشارهای زیبای استان سمنان است. این آبشار در مسیر چاشم-خطیرکوه واقع شده است. مسیر شهمیرزاد به چاشم و سپس خطیرکوه مسیری کوهستانی و زیباست. در سال‌های اخیر بردن آب این چشمه به سمت سمنان موجب کم شدن آب این آبشار شده است و دیگر مانند گذشته خروشان نیست. ارتفاع روستای چاشم از سطح دریا ۲۱۵۰ متر است.

در ابتدای این آبشار با سنگ بزرگی رو‌به‌رو می‌شوید و در صورتی که می‌خواهید تمام مسیر آبشار را بروید پیشنهاد می‌کنیم نردبان یا طناب برای بالا رفتن همراه داشته باشید.
همچنین به مسافرانی که قصد دارند از این مسیر به مازندران بروند پیشنهاد می‌کنیم از ماشین‌های شاسی‌بلند استفاده کنند یا از سالم بودن لاستیک زاپاس و ترمزهای خودرو مطمئن شوند چون جاده کوهستانی است؛ هرچند بخش عمده آن آسفالت خوبی دارد.
اگر هم قصد آبتنی دارید لباس مناسب با خودتان بردارید.

تاریخچه

منطقه‌ی چاشم شهمیرزاد و روستاهای این ناحیه در قدیم به شهریارکوه معروف بوده‌ است. مسیر چاشم به دوآب یکی از زیباترین مناطق در مسیر سفر به مازندران است که ازتنگه زیبای خطیرکوه عبور می‌کند. کوههای بلند، مزارع و باغات بسیاری در این منطقه وجود دارد. ناصرالدین شاه قاجار در سفر به خراسان از چاشم عبور کرده و در خاطراتش به بلدرچین‌ها، کبک‌ها و آفتابگردان‌های این منطقه اشاره کرده است. وی از چاشم به عنوان منطقه‌ای سرسبزتر و خوش آب و هواتر از فیروزکوه و لار یاد کرده است.

چرا برویم

  • برای کوهنوردی
  • گشت در طبیعت و دیدن کوه‌های سر به فلک کشیده
  • آبشار روزیه همچنین جای مناسبی برای تفریح کسانی است که قصد سفر از سمنان به مازندران دارند.

کی برویم ؟

  • هر روز در همه‌ی ساعت‌ها. در روزهای تعطیل که جاده شلوغ‌تر است مسافران بیشتری در این محل توقف می‌کنند. از سمنان تا چاشم حدود یک ساعت طول می‌کشد.

کجاست ؟

ایران، سمنان، شهمیرزاد
نشانی
سمنان، شهمیرزاد، 20 کیلومتر بعد از چاشم در مسیر خطیرکوه در سمت چپ جاده
طول جغرافیایی:
عرض جغرافیایی:
فاصله از میدان معلم سمنان : حدود 55 کیلومتر

چطور برویم

با خودروی شخصی:
از میدان معلم به سمت جاده مهدیشهر بروید. به سوی خیابان دربند مهدیشهر ادامه دهید و به سمت شهمیرزاد بروید و سپس به سوی جاده چاشم بروید ، 20 کیلومتر بعد از چاشم در سمت چپ جاده.

هزینه ها

به جز هزینه ی رفت و آمد و خورد و خوراک، هزینه ای ندارد.

همان حوالی

رستوران ها

هتل ها

دانستنی ها

اشتراک گذاری :