• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

کلوسئوم یا آمفی تئاتر فلاویم یک تماشاخانه در شهر رم ایتالیا است که درگذشته بزرگ‌ترین آمفی تئاتر امپراتوری روم با ظرفیتی در حدود 50 تا 80 هزار نفر بوده است. در آن دوران، کلوسئوم مکانی برای جنگیدن گلادیاتورها با یکدیگر بوده است. مراسمی که اسباب سرگرمی اشراف¬زادگان و تماشاچیان را فراهم می‌کرد.

تاریخ کلوسئوم با نبردهای خونین گلادیاتورها بر سر مرگ و زندگی گره‌خورده است. قدمت تاریخی و شکوه این بنا در کنار کارآمدی آن برای اجرای نمایش و امکان کنترل جمعیت این آمفی تئاتر را به یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری روم باستان تبدیل کرده است.

در نگاه اول عظمت این بنای بیضی‌شکل با ارتفاع حدود 48 متر شما را به تحسین وا می دارد. کف صحنه ی کلوسئوم چوبی است و در زیر آن مجموعه‌ای از اتاق‌ها و گذرگاه‌ها جهت اجرای نمایش قرار دارد. در ستون‌های هر طبقه از کلوسئوم نیز می‌توان سبک معماری متفاوتی را مشاهده کرد. این اثر از سال 2007 میلادی و بعد از برگزاری یک نظرسنجی به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه ی دنیای جدید شناخته می‌شود.

طرح این آمفی تئاتر بزرگ روی نسخه ی ایتالیایی سکه‌های پنج سنتی حک‌شده است.

همان حوالی

رودخانه ی تیبر، آرکو دی کنستانتینو، ویا ساکرا، واتیکان، پمپئی، کلیسای سانتا ماریا دل فیوره فلورانس

تاریخچه

وسپاسیان بین سال‌های ۶۹ تا ۷۰ میلادی در زمین‌های باتلاقی میان تپه‌های اسکوئیلین و کائلین ساخت کلوسئوم را شروع کرد و پس‌ازآن پسرش تیتوس در سال ۸۰ میلادی کار پدر را تکمیل کرد. پس از تیتوس دومیتیان نیز در کلوسئوم تغییراتی ایجاد کرد. این مکان تا اوایل قرون‌وسطی برای مدتی بسته بود و پس از بازگشایی مجدد، از آن به‌عنوان مکانی برای کــارگاه های آموزشی و تعلیم دین مسیحیت استفاده شد. در سال ۱۷۴۹ میلادی به دستور پاپ یک چهاردهم کلوسئوم وقف مصائب مسیح شد. در آن زمان اعلام کردند که این مکان با خون شهدای مسیحی تقدیس شده است.

چرا برویم

  • بازدید از یک بنای باشکوه تاریخی و قدم زدن در آن.

کی برویم ؟

  • ایتالیا آب‌وهوای متنوعی دارد به‌طوری‌که درجه حرارت هوا در زمستان از شمال کشور در رشته‌کوه‌های آلپ تا جنوب آن در سواحل مدیترانه بسیار متفاوت است و این تغییرات جوی در این کشور گاهی آن‌قدر زیاد است که شهر به شهر وضعیت تغییر می‌کند. بااین‌وجود ایتالیا تابستان‌های گرمی دارد. شهر رم بهار و پاییز گرم و دل‌چسبی دارد. اگر قصد دارید در این دو فصل به رم ایتالیا سفر کنید، که بهترین زمان سفر به رم هستند، باید بدانید آب‌وهوای آنجا معتدل مدیترانه ای است و بارندگی مختصری دارد. بازدید از کلوسئوم که بین دو الی سه ساعت وقت لازم دارد، همه‌روزه از ساعت 8:30 صبح امکان‌پذیر است. زمان تعطیل شدن این مجموعه در ماه‌های مختلف متفاوت است؛ بنابراین لازم است قبل از رفتن به آنجا این مسئله را بررسی کنید.

کجاست ؟

ایتالیا، لاتزیو، رم

نشانی: آمفی تئاتر کلوسئوم در مرکز شهر رم در ناحیه 00184 در پیاتزا دل کلوسئو واقع‌شده است.

چطور برویم

با حمل‌ونقل عمومی: به‌طورکلی حمل‌ونقل عمومی در شهر رم از طریق مترو، اتوبوس، تراموا (ترم وی) و تاکسی صورت می‌گیرد.متروی رم دو خط دارد که محل تقاطع آن‌ها ایستگاه ترمینی است. خط A از شمال غربی شهر شروع می‌شود، از واتیکان می‌گذرد و به جنوب شرقی می‌رود؛ و خط B از شمال شرقی به جنوب غربی می‌رود و از کلوسئوم می‌گذرد. زمان کار مترو نیز در روزهای عادی تا ساعت 11:30 شب و آخر هفته‌ها تا 1.30 بعد از نیمه‌شب است.

اتوبوس های قابل‌اعتماد رم یکی از بهترین راه‌های جابه‌جایی در شهر به شمار می‌روند اما بسیار شلوغ هستند. اتوبوس‌ها در رم از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب در شهر تردد می‌کنند. البته بعضی از آن‌ها شبانه‌روزی کار می‌کنند. ایتالیا در خصوص حمل‌و‌نقل عمومی قوانین سختی دارد و باید حواستان را جمع کنید قبل از سوار اتوبوس شدن حتماً بلیت تهیه کنید تا از پرداخت جریمه ی سنگین تخلف از قوانین مصون بمانید. توجه داشته باشید که خطوط اتوبوس 60، 75، 85، 87، 271، 571، 175، 186، 810، 850، C3 و مینی بوس الکتریکی 117 شما را از مناطق مختلف به کلوسئوم می‌رسانند. تراموای رم نیز با 6 مسیر، بیشتر مرکز تاریخی شهر را پوشش می‌دهد و برای رفتن به واتیکان و کلوسئوم می‌توانید از آن استفاده کنید. از تراموای خط سه به کلوسئوم خواهید رسید. تاکسی‌های سفیدرنگ شهر رم نیز گران‌ترین راه تردد در شهر شناخته می‌شوند.

با خودروی شخصی: استفاده از اتومبیل شخصی یا اجاره‌ای در رم توصیه نمی‌شود. وضعیت ترافیک شهر رم مناسب نیست و خیابان‌های شهر تابلوهای راهنمایی کافی ندارند. پیدا کردن جای پارک هم خودش یک دردسر بزرگ است.

هزینه ها

هزینه ی ورودی بین 7 تا 12 یورو است؛ اما برای کودکان زیر 8 سال و بزرگ‌سالان بالای 64 سال مجانی است. (تابستان 95) تورهای اروپا را اینجا ببینید.

همان حوالی

رستوران ها

  • در شهر رم رستوران‌ها و کافه‌های فراوانی یافت می‌شود. شما می‌توانید در کوچه‌های رم بگردید و خوشمزه‌ترین پیتزاهای دنیا را در این شهر پیدا کنید. از رستوران‌ها و کافه‌های اطراف کلوسئوم می‌توان به رستوران آمورا، سوتاریا آل گلادیاتوره، کافه کافه و کامینگ اوت اشاره کرد.

هتل ها

  • هتل‌های شهر رم با امکانات متنوع و قیمت‌های مختلف آماده‌ی پذیرایی از شما هستند ازجمله مناسب‌ترین هتل‌های شهر رم هتل لرد بیرن، هتل مجستیک رما و هتل سانرایز هستند. از هتل‌های اطراف آمفی تئاتر نیز می‌توان به پلاتزو منفردی، کولب هتل رما و هتل کاپو دافریکا اشاره کرد که قیمتی در حدود 450 تا 1450 هزار تومان دارند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :