• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

مسجد جامع دهلی یا «مسجد جهان‌نما» یکی از بناهای باشکوهی است که به فرمان شاه جهان، امپراتور مغول در قرن هفدهم بین سال‌های ۱۶۵۸ و ۱۶۴۴ میلادی در هندوستان ساخته شده است. این بنا که تا اواخر قرن بیستم عنوان بزرگ‌ترین مسجد جهان را داشت در قسمت قدیمی دهلی و در نزدیکی قلعه سرخ قرار دارد.

ابن بطوطه در سفرنامه خود این مسجد را به عنوان بزرگ‌ترین مسجد جهان توصیف و از نوادر روزگار دانسته است.

امروزه پله‌های خارجی مسجد در تملک دکه‌های غذایی و هنرمندان خیابانی است. عصر هنگام در شرقی مسجد به بازار فروش مرغ و ماکیان تبدیل می‌شود. بازار بزرگ چندی چوک به معنای میدان نقره (بازاری که نادرشاه در آن تعدادی از یاغیان را دار زد) در قسمت شمالی این مسجد قرار داشت که توسط جهان‌آرا بیگم دختر شاه جهان ساخته شد و یادآور هنر و تمدن عصر گورکانیان هند است.

همان حوالی

قلعه سرخ، باغ‌وحش ملی دهلی.

بعد کجا برویم؟

مقبره‌ی همایون، حضرت نظام‌الدین، قطب منار، معبد لوتوس.

تاریخچه

در کتاب نقش پارسی بر احجار هند آمده است:" به دستور شاه جهان پنجمین امپراتور گورکانی یا خراسانی هند بنای آن در سال 1060 هجری (مطابق با 1650 م) آغاز گردیده و 6 سال طول کشیده و روز عید فطر 1066 مورد بهره‌برداری قرارگرفته است. این مسجد روبروی قلعه سرخ (لال کله)، در قسمت دهلی قدیم که به شاه جهان‌آباد معروف بوده است قرار دارد و یکی از مراکز مهم مسلمانان در هند به شمار می‌رود. این مسجد بسیار به مسجد موتی مروارید شهر آگرا شباهت دارد. پیش از جنگ ۱۸۵۷ استقلال هندوستان نزدیک در جنوبی مسجد یک مدرسه اسلامی قرار داشته که طی جنگ استقلال هندوستان کاملاً تخریب‌شده است."

چرا برویم

  • بازدید از این بنای باشکوه
  • قدم زدن و لذت بردن از فضای معنوی و آرامش‌بخش این مسجد
  • آشنایی با معماری اسلامی هندوستان

کی برویم ؟

  • مناسب‌ترین زمان سفر به دهلی، اواخر زمستان و فصل بهار است. در تمام ایام هفته از ساعت 7 صبح تا غروب آفتاب به غیر از زمان برپایی نماز جماعت، می‎‌توانید از مسجد جامع دهلی دیدن کنید. بازدید کامل از این مسجد بین دو تا سه ساعت زمان می‌خواهد.

کجاست ؟

هندوستان، دهلی
نشانی: دهلی‌نو، خیابان نتاج سوبهاش مارگ، غرب قلعه سرخ.

وب‌سایت: http://www.delhitourism.gov.in/delhitourism/tourist_place/jama_masjid.jsp

چطور برویم

با حمل‌ونقل عمومی:

بهترین راه جابجایی در دهلی استفاده از مترو است که به ارزان و مناسب است. تاکسی‌ها برای مسیر دور مناسب‌ترند، اما بهتر است در ابتدا به راننده تذکر دهید که تاکسی‌مترش را روشن کند. توک‌توک‌ها برای مسیرهای کوتاه خوب هستند. اگر تصمیم گرفتید که با تاکسی یا توک‌توک به مقصد خود بروید، به یاد داشته باشید، که اغلب اوقات دهلی ترافیک سنگینی دارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به مسجد جامع، ایستگاه متروی چاری‌بازار است.

با خودروی شخصی:

ترافیک سنگین و کمبود جای پارک دو مشکل اصلی رانندگی در دهلی هستند. پایبندی رانندگان به قوانین راهنمایی و رانندگی هم که جای خود دارد. مسجد جامع تقریبا در مرکز دهلی واقع شده و از طریق خیابان نتاج سوبهاش مرگ در دسترس است. در انتهای جنوب غربی این خیابان.

هزینه ها

هزینه‌های جانبی

بازدید از مسجد جامع دهلی رایگان است؛ اما اگر قصد عکاسی دارید، باید هنگام ورود 200 روپیه بابت این کار بپردازید.

همان حوالی

رستوران ها

  • رستوران‌های کریم و الجواهر در ضلع جنوبی مسجد قرار دارند. رستوران پاندیت پرانتا والا نیز در قسمت شمالی مسجد واقع شده است.

هتل ها

  • در دهلی، هتل‌ها، مهانپذیرها و هاستل‌های متنوع و گوناگونی پذیرای مسافران هستند. هتل امپریال، تاج پالاس و لی‌لا پالاس از هتل‌های نسبتاً گران‌قیمت دهلی هستند. راما و وودکستل هم قیمت‌های مناسبی دارند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :