• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

مجسمه‌ی مام ارمنستان، یا مجسمه‌ی مادر ارمنستان، به طول 51 متر برفراز تپه‌ای مشرف به شهر ایروان قرار دارد و همچون نگهبانی از این شهر مراقبت می‌کند. این مجسمه که در پارک پیروزی قرار دارد، یکی از نمادهای کشور ارمنستان است. مجسمه‌ی مام ارمنستان را، نماد صلح از طریق قدرت و صلابت؛ و نشانه‌ی احترام به جایگاه زنان مسن در خانواده‌های ارمنی می‌دانند. این مجسمه که تقریبن از بیشتر نقاط شهر ایروان دیده می‌شود یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است.

پارک پیروزی، که یک پارک موضوعی به حساب می‌آید دربرگیرنده‌ی المان‌هایی از جنگ و دفاع است و یادآور مبارزه‌های مردم ارمنستان در جنگ‌های جهانی و همچنین نسل‌کشی ارامنه است.

می‌گویند این مجسمه نماد تنها زنی است که در زمان حمله‌ی وحشیانه‌ی ترکان عثمانی به ارمنستان زنده مانده بود و با تمام وجود از کشورش حمایت می‌کرد. از سوی دیگر چهره‌ی این مجسمه می‌تواند برای بازدیدکنندگان یادآور سوزی مایریگ و دیگرانی باشد که در طی جنگ‌های نامنظم ارامنه با ترک‌ها و کردهای عثمانی، برای شوهران خود اسلحه آماده می‌کردند. در زیر این مجسمه موزه‌ی وزارت دفاع قرار گرفته که شامل یادبودهای شهدای جنگ جهانی دوم و همچنین سربازان کشته شده در دفاع از قره‌باغ است.

هر سال، هزاران نفر از ارامنه، در تاریخ 9 مه برای بزرگداشت کشته‌شدگان ارمنی در جنگ جهانی دوم، به پارک پیروزی می‌آیند و دسته‌گل‌هایی را پای مجسمه‌ی مادر ارمنستان می‌گذارند.

بعد کجا برویم؟

کاسکاد، ساختمان اپرا، میدان جمهوری.

تاریخچه

بعد از جنگ جهانی دوم به مناسبت پیروزی روسیه در همه‌ی کشورهای اتحادیه‌ی شوروی پارکی تحت عنوان پیروزی ساختند که در ارمنستان به نام هاختاناک پارک و در خیابان مانومت قرار دارد.

در ابتدا بجای مجسمه‌ی مادر، مجسمه‌ی استالین ساخته‌ی سرگی مرکورف در این پارک قرار داشت که بعد از استقلال ارمنستان آن را پایین آوردند و در جریان پایین آوردن آن نیز یک سرباز کشته و تعداد زیادی مجروح شدند. بعد از آن مجسمه‌ی مادر ساخته‌ی آراهاروتیان که نشانه‌ای از قدرت و صلح بود، در سال 1967 جایگزین مجسمه استالین شد.

چرا برویم

  • بازدید از مجسمه‌ی مادر و پارک پیروزی
  • بازدید از موزه وزارت دفاع و آشنایی با تاریخ ارمنستان در طی جنگ با ترکان عثمانی و جنگ جهانی دوم

کی برویم ؟

  • هر زمانی که به ارمنستان و ایروان سفر کردید، می‌توانید به پارک پیروزی نیز بروید. بازدید از پارک و موزه‌ چند ساعتی زمان می‌برد.

کجاست ؟

ارمنستان، ایروان
نشانی:

ایروان، منطقه‌ی کاناکر-زیتون، خیابان سارالانج.

چطور برویم

با حمل‌ونقل عمومی:
اتوبوس‌های تهران ایروان، به صورت مرتب از پایانه غرب حرکت می‌کنند. در شهر ایروان هم می‌توانید از هرجایی برای رفتن به پارک پیروزی تاکسی کرایه کنید.
با خودروی شخصی:

خیابان ماشتوتس را تا انتها و به سمت شمال این خیابان برانید تا به خیابان سارالانج برسید. سپس این خیابان را به سمت غرب ادامه دهید. در فاصله‌ی اندکی پارک پیروزی را در سمت راست خود خواهید دید.

هزینه ها

هزینه‌های جانبی

بازدید از پارک و مجسمه مادر هزینه‌ای ندارد. بلیت بازدید از موزه‌ی وزارت دفاع 1000 درام است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • در پارک پیروزی چند رستوران و کافه‌ی مختلف وجود دارد که تقریبن هر نوع غذایی را که بخواهید، در منوی آن‌ها پیدا خواهید کرد.

هتل ها

  • خیابان‌ ماشتوتس و بخش مرکزی ایروان، پر از هتل و هاستل با کیفیت‌ها و قیمت‌های متفاوت است؛ و از لحاظ فاصله تا جاهای دیدنی ایروان، تفاوتی قابل‌توجهی با هم ندارند. همچنین قیمت اجاره‌ی آپارتمان هم در ایروان بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه است.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :