• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

ارمنستان قدیمی‌ترین کشور مسیحیت در دنیا به شمار می‌رود که با به رسمیت شناخته شدن دین مسیحیت پیشرفت‌های زیادی کرد، از جمله رونق گرفتن شهرها و پیدایش خط ارمنی. شهر مذهبی اجمیادزین یکی از جاذبه‌های گردشگری ارمنستان، در 20 کیلومتری غرب ایروان واقع شده است و در حال حاضر چهارمین شهر بزرگ ارمنستان محسوب می‌شود. این شهر که با رشته‌کوه آرارات و سرچشمه‌ها و برکه‌های طبیعی که محل زیست پرندگان است احاطه‌شده، مرکز روحانیت ارمنستان و محل نشست اسقف اعظم است.

کلیسای اجمیادزین محوطه‌ای است که با باغ‌ها، بستان‌ها و ساختمان‌های مختلف محصور شده است. کلمه‌ی اجمیادزین به معنای آمدن تنها زاده‌ی خدا است. کلیسا‌ی معروف اجمیادزین دقیقاً در قسمتی ساخته‌شده است که گریکور لوساوریچ خواب مسیح تنها زاده را دیده که به او نشان می‌دهد کجا کلیسا ساخته شود.

در منطقه واقارشاپات بناهای یادبود بسیاری از دوره‌های مختلف تاریخ ارمنستان باقی مانده است. همچنین بقایای یک آتشدان باستانی که متعلق به یک پرستشگاه باستانی بوده در قسمت محراب پیدا شده است. پیکان‌هایی نیز از دوران اورارتو در معبد زوارتنس و اجمیادزین یافت شده است.
کلیسای جامع اجمیادزین که با سبک معماری خود بسیار متمایز از دیگران است، رکن اصلی واقارشاپات، گایانه، هریپسمیه، شقاگات و دیگر کلیساها محسوب شده است. آن که محل تجمع تمامی معتقدین است، قدیمی‌ترین پرستشگاه مسیحی محسوب می‌شود. آثار گران‌بهایی از هنر کاربردی در این محوطه نگهداری می‌شود. در سال 1869 میلادی سه بنا که در حال حاضر موزه صومعه به شمار می‌رود، به قسمت شرقی کلیسا افزوده شده است که برای نگهداری آثار گران‌بها در نظر گرفته شده است. با دیدن پنجره‌های جفت‌جفت با طرح تیر حمال آن و طرح سنتوری آن تأثیرات سبک معماری روسی و کلاسیک معماری نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی دیده می‌شود. باارزش‌ترین نسخه‌ی خطی اجمیادزین که شهرت جهانی دارد «انجیل اجمیادزین» است که الآن در ماتناداران نگهداری می‌شود.
همان حوالی؟

ایروان، زاخکازور، بناهای مختلف این مجموعه، موزه‌ی این مجموعه.

تاریخچه

شهر اجمیادزین از قرن 3 و 4 قبل از میلاد مسیح ساخته‌شده و واقارشابات نام داشته است و در آن زمان پایتخت ارمنستان بوده و تا قرن 4 میلادی مهم‌ترین شهر محسوب می‌شده است. بنیان‌گذار کلیسای اجمیادزین گریگورلوساوریج مقدس بوده، روایت می‌شود او خواب می‌بیند که خداوند محلی را با یک عصای طلایی به او نشان می‌دهد. او تصمیم به ساخت کلیسا در آن ناحیه می‌گیرد که این محل با عصا نشان داده شده دقیقاً در وسط کلیسا قرار گرفته و مقبره گریکور لوساوریچ مقدس است و بعدها باستان شناسان به این نتیجه می‌رسند که زیر این محل در زمان‌های گذشته معبد خدایان بوده است و ساخت آن مربوط به سال 301-303 میلادی است.

قابل ذکر است که اجمیادزین در قسمت مرکزی ارمنستان (که حوزه تمدن عهد کهن جهان است) قرار گرفته است.

چرا برویم

  • بازدید از کلیسای تاریخی اجمیادزین
  • آشنایی با تاریخ کشور ارمنستان و همچنین تاریخ ایران
  • آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ مردم ارمنستان

کی برویم ؟

  • هر وقت که به ارمنستان سفر کردید می‌توانید به اجمیادزین هم بروید. بازدید کامل از اجمیادزین حداقل نصف روز زمان می‌برد.

کجاست ؟

ارمنستان، استان آرماویر

نشانی: استان آرماویر، شهر اجمیادزین

چطور برویم

با حمل‌ونقل عمومی:
اتوبوس‌های تهران ایروان، به صورت مرتب از پایانه غرب حرکت می‌کنند. برای رفتن به اجمیادزین می‌توانید از هرجایی در ایروان، یک تاکسی کرایه کنید. یا سوار ون‌های مخصوص شوید. شما برای رفتن به اجمیادزین همچنین می‌توانید در تورهای یک روزه‌ای که از ایروان حرکت می‌کنند، ثبت‌نام کنید.
با خودروی شخصی:
به سمت غرب ایروان و درواقع به سمت فرودگاه بین‌المللی این شهر برانید. با ادامه دادن این مسیر به سمت غرب و هشت کیلومتر بعد از فرودگاه به اجمیادزین می‌رسید.

هزینه ها

هزینه‌های جانبی

هزینه‌ی حمل و نقل تا اجمیادزین، بسته به نوع خودرویی که کرایه می‌کنید، از 800 تا 1000 درام است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • غذاخوری و کافه در این شهر کوچک در دسترس است، اما با توجه به فاصله‌ی کم این شهر تا ایروان، می‌توانید غذا را در ایروان بخورید.

هتل ها

  • با توجه به فاصله‌ی کم این شهر تا ایروان، مناسب‌ترست که در یکی از هتل‌های ایروان اقامت کنید و برای بازدید از اجمیادزین، در طول روز به آن‌جا بروید و شب دوباره به ایروان برگردید؛ اما اگر مایل بودید در این شهر هم هتل‌های متعددی از مسافران پذیرایی می‌کنند.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :