• 0 نقد و بررسی
{{shahrAboHavaData.name}}
{{shahrAboHavaData.weather.main}} {{shahrAboHavaData.main.temp}}

آب و هوا

عکس های مسافران

نقشه

0 نقد و بررسی برای این جاذبه ثبت شده است.

معرفی

صومعه گغارد در استان کوتایک ارمنستان قرار دارد. قسمت ابتدایی و قدیمی‌تر این صومعه در واقع حفره‌ای بوده که در دل کوه تراشیده شده بوده است. بعدتر قسمت‌های دیگر این صومعه در کنار آن حفره ساخته شده و حال صومعه‌ی گغارد، یکی از سه اثری در کشور ارمنستان است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

نام اولیه‌ی این صومعه آیری وانک بوده است. گغارد در بالای کوهی و در نزدیکی معبد گارنی قرار دارد.

این کلیسا نام خود را از نیزه مقدسی که مسیح در زمان مصلوب شدن به وسیله آن مجروح شده گرفته است. بنا به روایات نیزه نیز در اینجا نگهداری می‌شده اما هم اکنون در خزانه مقدس در کلیسای مادر یعنی اچمیادزین (Echmiadzin) قرار دارد.

در ورودی کلیسا فرورفتگی کوچکی هست که طبق باور برخی مردم منطقه اگر کسی سه سنگ از هفت‌سنگ کوچک داخل آن پرت کند و نیفتد به آرزوی خود می‌رسد در اینجا نیز مثل بعضی روستاهای ایران به یک درخت دخیل بسته‌اند. چشمه‌ای داخل کلیسا وجود دارد که می‌گویند هر که از آن بر سر و صورتش بزند جوان می‌ماند.

بعد کجا برویم؟

سمفونی سنگ‌ها، معبد گارنی، رودخانه‌ی گارنی، طبیعت منطقه.

تاریخچه

بنا بر افسانه‌ها، گغارد در قرن 4 بنا گذاشته شد. در هر حال قدمت این کهن‌ترین کلیسای غاری شکل، به قرن 7 بازمی‌گردد. در آن زمان به Ayrivank (غار و صومعه) نام داشته که بخشی از آن در حمله اعراب در سال 923 سوزانده شد. در جوار صومعه، در سمت چپ بر روی تپه، سلول‌های رهبانی غار مانندی که راهبان ساخته‌اند مشاهده می‌شود.

در داخل صومعه گغارت دو کلیسا ساخته شده در قرن 13 وجود دارند. ساختار اصلی یعنی کلیسا Surp Astvatsatsin (مادر خدای مقدس) در 1215 ساخته شده، ورودی مجاور که تقریباً بزرگ‌تر از کلیسا است با سقف پیچیده و حکاکی شده (داری 9 قوس) در سال‌های 1215-1225 بنا شده است، بیرون کلیسا بالاتر از درب جنوب، نشان خانواده شاهزاده زاکاریان وجود دارد. این نماد شیر سلطنتی همانند نمادهای سلطنتی اقوام شرقی است. در سمت راست راهرو، دو ورودی سنگی وجود دارد. ورودی سمت چپ (ساخته شده در سال 1240) شامل حوضچه‌ای است که از آب چشمه پر می‌شود

چرا برویم

  • بازدید از یک صومعه‌ی تاریخی،
  • آشنایی با مراسم دینی و مذهبی ارمنی‌ها
  • خرید محصولات محلی و نان گردویی محلی که در این منطقه پخته می‌شود

کی برویم ؟

  • هر وقت که به ارمنستان سفر کردید می‌توانید از گغارد هم بازدید کنید. فاصله‌ی اندک تا ایروان و در دسترس بودن امکانات و وسایل نقلیه، رفت و برگشت به معبد را راحت کرده است. بازدید از این معبد یک نصف روز زمان می‌خواهد.

کجاست ؟

ارمنستان، استان کوتایک

نشانی: 40 کیلومتری جنوب شرقی ایروان، صومعه گغارد.

چطور برویم

با حمل‌ونقل عمومی :
اتوبوس‌های تهران ایروان، به صورت مرتب از پایانه غرب حرکت می‌کنند. در داخل شهر ایروان هم از هرجایی که خواستید می‌توانید تاکسی کرایه کنید. ون‌های مخصوص جابجایی مسافر بین ایروان و گارنی در پایانه ایروان در دسترس شما هستند.
شما برای رفتن به گارنی همچنین می‌توانید در تورهای نیم روزه‌ی بازدید از صومعه گغارد و معبد گارنی شرکت کنید.
با خودروی شخصی:

کافی است از خیابان خانجیان به سمت جنوب برانید تا به خیابان آرشاکونیاتس برسید. با ادامه دادن همین مسیر از شهر به خیابان کریستاپور رسیده و بعد از آن وارد خیابان داویت بک می‌شود. خیابان داویت بک در انتها به جاده‌ی روستای گارنی منتهی می‌شود. هشت کیلومتر بعد از روستای گارنی به صومعه‌ی گغارد می‌رسید.

هزینه ها

هزینه‌های جانبی

سفر به گغارد جز هزینه‌های شخصی هزینه‌ی دیگری ندارد. هزینه‌ی کرایه‌ی ماشین از ایروان تا گغارد بسته به نوع ماشین، از 800 تا 1000 درام است. (94)

همان حوالی

رستوران ها

  • مردم بومی روستای گغارد نان و مربای گردویی‌ می‌پزند. به شما پیشنهاد می‌کنم حتمن نان گردویی را امتحان کنید. متأسفانه غذاخوری مناسبی در این حوالی نیست که با توجه به فاصله‌ی کم معبد تا ایروان، بدون هیچ نگرانی‌یی می‌توانید برای خوردن غذا به ایروان برگردید.

هتل ها

  • همان‌طور که گفتم فاصله‌ی صومعه تا ایروان خیلی کم است، پس بهتر است برای اقامت در یکی از هتل‌های ایروان بمانید.

دانستنی ها

اشتراک گذاری :